Rreth 100 mijë civilë besohet të jenë bllokuar

Rreth 100 mijë civilë besohet të jenë bllokuar

Forcat irakiane njoftuan se kanë nisur tashmë sulmin vendimtar për të rimarrë nën kontroll qytetin e vjetër të Mosulit, rajonin e fundit ende nën sundimin e militantëve të Shtetit Islamik.

Forcat speciale po avancojnë drejt këtij rajoni nga perëndimi, ndërsa policia federale avancon nga fronti jugor, thuhet në deklaratën e forcave irakiane.

Kombet e Bashkuara thonë se rreth 100 mijë civilë besohet të jenë bllokuar në zonën me densitet të lartë popullsie të qytetit të vjetër. Atyre u është thënë të largohen nëse munden nga zona e luftës.

Rreth 230 civilë janë vrarë në perëndim të Mosulit përgjatë dy javëve të fundit, sipas OKB-së, disa prej sulmeve ajrore dhe atyre me raketa, ndërsa disa të qëlluar për vdekje nga snajperët e ISIS-it, teksa përpiqeshin të largoheshin.

Forcat irakiane kanë thënë për BBC-në se nuk e dinë sesa militantë xhihadistë janë brenda qytetit të vjetër. Por rezidentët, të cilët kanë mundur të largohen prej andej kohët e fundit, kanë përshkruar kushtet mizerabël në të cilat jetojnë shumica e njerëzve atje, pa ushqim e pa ujë.

Ofensiva e mbështetur edhe nga Shtetet e Bashkuara për rimarrjen e Mosulit, qytetit të dytë më të madh të Irakut, tashmë ka hyrë në muajin e tij të 9. Forcat irakiane kanë rimarrë kontrollin e pjesës lindore të qytetit gjatë muajit tetor.

Mijëra forca sigurie irakiane, luftëtarë kurdë “peshmerga”, fise arabo-sunite dhe milici shiite, të ndihmuar nga avionët e koalicionit të udhëhequr prej SHBA-ve dhe këshilltarëve ushtarakë amerikanë, janë të përfshirë në këtë ofensivë.

ISIS e sundon Mosulin prej qershorit të vitit 2014, pas zmbrapsjes së ushtrisë irakiane, e menjëherë pas atij veprimi deklaruan krijimin e kalifatit dhe kontrollin e territorit që shtrihej jo vetëm në Irak, por edhe në Siri.