Nisen për në Kosovë të mbijetuarit e aksidentit tragjik në Kroaci

1 min read

Pas dy dite qëndrimi dhe trajtimi në Kroaci, qytetarët e Kosovës që nuk kanë pësuar lëndime të rënda fizike nga aksidenti tragjik që ndodhi të dielën, janë nisur për në Kosovë.

Medium kroat 24sata ka publikuar pamje nga nisja e të mbijetuarve për në Kosovë.

Gjatë ditës së sotme, ministri i Brendshëm i vendit, Xhelal Sveçla ka deklaruar se udhëtarët të cilët kanë shpëtuar nga ky aksident që ndodhi mëngjesin e së dielës do të kthehen në Kosovë me transport të linjës ajrore, të martën pas orës 22:00.

Nga aksidenti rrugor në Sllavonski Brod, kanë vdekur dhjetë persona me prejardhje nga Kosova, ndërkaq janë lënduar edhe 40 të tjerë.

Në autobus kanë qenë 67 udhëtarë dhe dy shoferë, ku njëri nga shoferët ka vdekur. Autobusi po udhëtonte në linjë të rregullt Frankfurt-Prishtinë.