NISMA: “Fillimi i ri” është një mashtrim i ri i Veselit

3 min read

Notice: Trying to get property 'post_excerpt' of non-object in /home/rtv21new/public_html/wp-content/themes/newsphere-pro/inc/hooks/hook-single-header.php on line 65

Bytyqi ka adresuar një varg pyetjesh kryetarit të PDK’së, Kadri Veseli

NISMA për Kosovën, sot ka mbajtur një konferencë për medie, ku sekretari për Ekonomi i NISMA’s, Shyqiri Bytyqi, ka adresuar një varg pyetjesh kryetarit të PDK’së, Kadri Veseli, dhe ish kryetarit të kësaj partie, Hashim Thaçi, për premtimet e mbetura në letër që nga fushata e zgjedhjeve të fundit në vend.

 Sekretari për Ekonomi i NISMA’s, Shyqiri, Bytyqi, ka thënë se Veseli e ka obligim që para se të kërkojë një fillim të ri të iu tregojë qytetarëve se ku mbeten premtimet e misionit të ri.

“Ai bashkë me Thaçin kishin premtuar 200 mijë vende pune. Ata duhet të na tregojnë se ku mbeti liberalizimi i vizave, ku mbeti fondi i investimeve prej 2 milionë eurove. Shëndetësia është në kaos, qytetarët e Kosovës vazhdojnë të kërkojnë shërim jashtë vendit. Ata kanë premtuar 24 orë rrymë, sot në shekullin XXI, në Kosovë ende ka ndërprerje të rrymës. Të gjithë tashmë e dimë, se fillimi i tyre i ri, është një mashtrim i ri për qytetarët e Kosovës, ” ka thënë sekretari për Ekonomi, Shyqiri Bytyqi

Më poshtë keni pyetjet e plota që Bytyqi, ia ka adresuar Veselit e Thaçit në këtë konferencë për medie./21Media

 Katërmbëdhjetë pyetje për Kadri Veselin

 z.Kadri Veseli, në vend të turrit të dëgjimit, e keni obligim që para se të kërkoni “një fillim të ri”  t’ju tregoni qytetarëve se ku mbetën premtimet e “Misionit të ri”!

 

 1. Ku mbetën 200 mijë vende të punës? Apo ato kanë qenë vetëm një fryrje e numrit gjatë  fushatës dhe premtim për militantët e PDK-së, të cilët çdo ditë po i shohim në institucionet shtetërore dhe publike.

 

 1. Ku mbet liberalizimi i vizave të cilin e keni premtuar?

 

 1. Pse nuk kemi zhvillim ekonomik, dhe investime te huaja?

 

 1. A po ikin investitorë nga krimi dhe korrupsioni që e ka kapluar Kosovën nga qeverisja e juaj?

 

 1. Ku mbet fondi i investimeve prej 2 miliard Euro?

 

 1. Gjendja në shëndetësi është kaos, mungojnë gjerat elementare, ju keni premtuar një shëndetësi me standarde evropiane pse nuk po e bëni? Kosovarët kërkojnë shërim me vendet e rajonit dhe të Evropës.

 

 1. Pse jemi radhit të fundit në listën e Pisa-s? Ju keni premtuar arsim cilësor ?

 

 1. Pse nuk e zhvilluat bujqësinë? Kosova produktet bujqësore i importon nga Serbia dhe Maqedonia.

 

 1. Keni premtuar rrymë 24 orë? Në shekullin 21 Kosova vazhdon të ketë probleme me rrymë.

 

 1. Çka u bë me “Kosovën e re”?

 

 1. 11.  Keni thënë se do ta luftoni krimin korrupsionin pse nuk e bëtë?  Në shumë raporte ndërkombëtare ne radhitemi në krye të listës si vendi me i korruptuar.

 

 1. 12.  Çka u bë me Brezovicen?

 

 1. 13.  Çka u bë me Trepçën?

 

 1. 14.  Sa është numri i të rinjve që kanë ikur nga Kosova gjate këtij mandati tuaj?

 

Prandaj z. Kadri Veseli ishte bashkë kreator dhe implementues i politikave të misioni të ri tashme te dështuar, dhe fal mashtrimit me ”misioni e ri” ai është kryetar i kuvendit.

 

Kryetari i PDK’së më sloganin “Fillimi i ri” shpalli dështimin e “misionit te ri” . “Fillimin i ri” është përgatitje një mashtrimi te  ri.