Një burrë tentoi ta hapte derën e avionit në mes të fluturimit, sulmoi një stjuardesë

Një burrë është arrestuar dhe akuzuar pasi dyshohet se hapi një derë avioni në mes të fluturimit dhe tentoi të godiste me thikë një stjuardesë, thanë zyrtarët amerikanë.
Francisco Severo Torres, 33 vjeç, shkaktoi panik në fluturimin nga Los Angeles për në Boston, pasi u pa duke ecur pranë një dere avioni përpara se ekuipazhi të njoftohej se ishte hapur.
Më pas u tha se Torres kishte përdorur një lugë të thyer për të sulmuar një anëtar të ekuipazhit.
Ai u arrestua në Aeroportin Ndërkombëtar Logan të Bostonit të dielën.
Fluturimi i United Airlines do të ulej në më pak se një orë kur ekuipazhi i fluturimit në kabinë pa një alarm se një derë ishte “shbllokuar”, thanë dokumentet e tarifimit.
Një stjuardesë iu kërkua të hetonte dhe zbuloi se doreza e bllokimit të derës ishte zhvendosur nga pozicioni i kyçur plotësisht dhe rrëshqitja e saj emergjente ishte çarmatosur.
Ekuipazhi i kabinës dyshoi shpejt se Torres kishte lëvizur dorezën pasi ishte parë duke ecur pranë derës më parë.
Kur një shoqërues u përball me të, Torres dyshohet se e pyeti nëse kishte kamera në zonën përreth derës.
Pas ndërveprimit, shoqëruesi thuhet se i ka thënë kapitenit se pasagjeri “paraqiste një kërcënim për aeroplanin dhe se kapiteni duhej të ulte avionin sa më shpejt të ishte e mundur”, sipas dokumenteve të tarifimit të përmbledhura nga Departamenti i Drejtësisë (DoJ).
Menjëherë pas kësaj, Torres u ngrit nga vendi i tij dhe filloi të ecte drejt stjuardesat para se të hidhej në një “me një lugë metalike të thyer, duke e goditur stjuardesin në zonën e qafës tre herë”, thuhej në përmbledhje.
Torres me sa duket kishte vepruar në mënyrë të çuditshme, madje kishte pyetur një bashkëpasagjer se ku ndodhej dalja e urgjencës gjatë ngritjes.
Sipas CBS News, Torres i tha policisë se mendonte se stjuardesa do ta vriste.
Fluturimi ishte në gjendje të ulej në mënyrë të sigurt dhe United Airlines falënderoi “veprimin e shpejtë” të ekuipazhit dhe klientëve.
Torres i është ndaluar të fluturojë në United.
DD thotë se “ndërhyrja dhe tentativa për ndërhyrje me anëtarët e ekuipazhit të fluturimit dhe shoqëruesit duke përdorur një armë të rrezikshme parashikon një dënim deri në burgim të përjetshëm, deri në pesë vjet lirim të mbikëqyrur dhe një gjobë deri në 250,000 dollarë”.
Torres, shtoi DD, “prezumohet i pafajshëm nëse dhe derisa të provohet fajësia përtej një dyshimi të arsyeshëm në një gjykatë”./21Media

Back to top button