Një mikro-shtëpi me rrota si kjo

Pronarët e ardhshëm të Tesla Cybertruck kanë mundësinë t’i kthejnë automjetet e tyre në mikro-shtëpi me rrota, falë një lidhjeje mahnitëse. Edhe pse nuk është e lirë.
Kompania amerikane “Form Camper” ka projektuar një aksesor plotësisht të ndashëm prej 69,500 dollarë për kamionin e shumëpërfolur të Elon Musk, i cili është i pajisur me një dush, një krevat dopio, një kuzhinë dhe një zonë ndenjeje, transmeton rtv21.tv.
Muajin e kaluar, duke iu drejtuar aksionerëve në mbledhjen vjetore të Tesla-s, Musk tha se automjeti do të hyjë në ‘prodhim vëllimor’ në vitin 2023 dhe jo në 2022, siç ishte parashikuar fillimisht.
Trupi i kamionit tërësisht elektrik bazohet në një makinë sportive Lotus Esprit të vitit 1976, Musk, në pronësi të vitit 2013 dhe pjesa tjetër e dizajnit merr frymëzim nga automjetet në Blade Runner, Mad Max, Back to the Future dhe Alien.
Aksesori i kampingut, i quajtur “Forma” – dhe ideja e një grupi dizajnerësh dhe inxhinierësh industrialë nga Kalifornia – është krijuar për t’u futur në shtratin e kamionit të Cybertruck, duke u palosur derisa të aktivizohet.
Një video e paraqitur e dizajnit tregon shtojcën që hapet dhe zgjatet nga shtrati i kamionit. Tenda najloni në formë tende dalin nga të dyja anët e automjetit, duke krijuar një hapësirë portiku.
Brenda, krevati i cili është i pajisur me hapësirë të fshehtë magazinimi mund të shndërrohet në një ose dyshe, në varësi të tekave të përdoruesit.
Kampi përmban një dush dhe një tualet i cili ka një rezervuar portativ. Hapësira e tualetit ndahet nga pjesa tjetër e kampit me një perde dhe, kur nuk përdoret, zona e tualetit kthehet në një stol me jastëk.
Për ngrënie, kampistët mund të përdorin frigoriferin dhe sobën dhe ‘enë gatimi të nivelit të lartë’ në hapësirën e kuzhinës.
Një pjesë e kuzhinës është e jashtme, me një sirtar lavamani dhe takëm të ulur poshtë tendës, si dhe një karrige dhe tavolinë e palosshme janë të vendosura në orendi.
Panelet diellore janë të integruara në dizajn./21Media

Back to top button