Nokia po lanson një version të ri, ka edhe Snake!

2 min read

Nokia po lanson një nga telefonat e saj celularë klasikë, 6310 ‘tulla’ për të shënuar 20 vjetorin që kur u lëshua për herë të parë në Mbretërinë e Bashkuar.

HMD Global, krijuesit e telefonave Nokia, thanë se pajisja do të kishte siluetën origjinale dhe ikonike të klasikes 6310 me jetëgjatësinë e baterisë.

Telefoni do të vijë me një kopje të lojës klasike të viteve ’90 Snake, dhe një faktor të fortë të formës që i dha pseudonimin “tulla” kur u shfaq për herë të parë në vitin 2001.

Do të ketë ‘ndryshime delikate’ për të shënuar kalimin e 20 viteve të evolucionit teknologjik, duke përfshirë butona më të mëdhenj dhe një menu të zmadhuar për lehtësinë e leximit, transmeton rtv21.tv.

Ajo vjen me një ekran më të madh 2.8 inç 320×240 pikselë, krahasuar me ekranin 1.8 inç 120×160 piksel të gjetur në origjinal dhe është në shitje për 59.99 euro.

Nokia thotë se versioni i ri i pajisjes së tij ikonike, i dashur për adoleshentët kur u lëshua për herë të parë për besueshmërinë, jetën e gjatë të baterisë dhe formën e fortë, do të përfshijë gjithashtu një radio FM.

Telefoni karikohet duke përdorur një kabllo MicroUSB dhe mund të funksionojë për 19 orë me bateri kur përdoret në mënyrë aktive në një telefonatë, sipas faqes së internetit të Nokia -s.

Nokia 6310 u lançua për herë të parë në 2001, u përditësua në 6310i në 2002 dhe përfundimisht u ndërpre në 2005 me lëshimin e Nokia 6230 dhe të tjerë./21Media