Numri i të vdekurve nga fundosja e varkës ka shkuar në 61

Numri i të vdekurve nga fundosja e një trageti të mbipopulluar që transportonte besimtarë hindu në Bangladeshin verior u rrit në 61 të martën, edhe dy ditë pas katastrofës ende ka shumë të zhdukur.
Të afërmit e të zhdukurve u mblodhën përgjatë bregut të lumit ndërsa shpëtimtarët po kërkonin trupa, transmeton rtv21.tv.
“Unë thjesht dua të shoh fytyrën e nënës sime,” tha Deepak Chandra Roy, duke folur mes lotësh ndërsa kërkonte nënën e tij. Djali i tij u shpëtua.
Të vdekurit deri më tani përfshijnë 28 gra dhe 18 fëmijë, tha Jahurul Islam, shefi i administratorit të rrethit verior të Panchagarh, ku ndodhi aksidenti.
Numri i të vdekurve ishte më i larti për një fatkeqësi detare në Bangladesh që nga viti 2015, kur të paktën 78 njerëz vdiqën pasi një traget i mbipopulluar u përplas me një anije mallrash në një lumë në perëndim të kryeqytetit, Dhaka.
Një komitet prej pesë anëtarësh po hetonte fundosjen e së dielës, por raportet fillestare sugjeruan se anija mbante pothuajse trefishin e kapacitetit të saj, tha Islami.
Pasagjerët thanë se në bord ishin më shumë se 80 persona.
Dhjetëra njerëz vdesin çdo vit në aksidente tragetesh në Bangladesh, një vend i ulët që ka rrugë të gjera ujore në brendësi dhe standarde të dobëta sigurie./21Media

Back to top button