Omicron po përhapet në Evropë “me shpejtësi rrufeje”

Varianti Omicron po “përhapet me shpejtësi rrufeje” në Evropë dhe ka të ngjarë të bëhet dominues në Francë nga fillimi i vitit të ardhshëm, ka paralajmëruar kryeministri francez Jean Castex.
Ai foli të premten, disa orë përpara se Franca të vendoste kufizime të rrepta udhëtimi për ata që hynin nga Mbretëria e Bashkuar.
Mbretëria e Bashkuar deri më tani ka qenë më e goditura në rajon, me afro 15,000 raste të konfirmuara të Omicron të premten.
Në të gjithë kontinentin, zyrtarët shëndetësorë po përgatiten për një valë infeksionesh.
Kufizime shtesë u njoftuan në Gjermani, Republikën e Irlandës dhe Holandën, ndërsa qeveritë kërkojnë të frenojnë valën.
Evropa ka parë tashmë më shumë se 89 milionë raste dhe 1.5 milionë vdekje të lidhura me Covid-in, sipas shifrave të fundit të BE-së, transmeton rtv21.tv.
Por Ministri i Shëndetësisë i Gjermanisë Karl Lauterbach u tha gazetarëve të premten se vendi “duhet të përgatitet për një sfidë që nuk e kemi pasur ende në këtë formë”, ndërsa agjencia e saj e shëndetit publik caktoi Francën, Norvegjinë dhe Danimarkën si “rrezik të lartë” për shkak të rritjes së infeksioneve në ato vende. Vetë Gjermania raportoi më shumë se 42,000 raste të shtunën, nga 50,000 infeksione të reja të regjistruara të premten.
Në Irlandë, ku një e treta e rasteve të reja kanë qenë për shkak të variantit të ri, Taoiseach Micheál Martin tha se ata prisnin “të shihnin infeksione në një shkallë që është shumë më e madhe se çdo gjë që kemi parë deri më sot”.
Paralajmërimet erdhën pasi Mbretëria e Bashkuar raportoi një numër rekord të infeksioneve Covid për të tretën ditë me radhë – më shumë se 93,000 – kryesisht nga Omicron.
Franca mbylli kufijtë e saj për njerëzit që udhëtonin nga Mbretëria e Bashkuar për biznes ose turizëm në orën 23:00 të premten, me radhë të mëdha që u formuan në terminalet e Portit të Dover dhe Eurostar ndërsa njerëzit u përpoqën të hynin përpara se ndalimi të hynte në fuqi.
Nuk është i vetmi vend që forcon kontrollet e tij. Në fillim të kësaj jave, Italia, Greqia dhe Portugalia njoftuan se vizitorët nga BE do të duhet të paraqesin një rezultat negativ të testit pas mbërritjes edhe ata që janë vaksinuar.
Duke folur disa orë para hyrjes së rregullave të reja, Castex tha se kufizimet e udhëtimit ishin pjesë e një sërë masash që po merren për të frenuar valën e infeksioneve.
Ato përfshijnë shkurtimin e hendekut midis dozës së dytë dhe të tretë të vaksinës dhe kërkesën për një vaksinim të plotë për të hyrë në restorante dhe transport publik në distanca të gjata.
Për më tepër, të gjitha festimet zyrtare të Vitit të Ri dhe shfaqjet e fishekzjarreve janë anuluar.
Castex tha gjithashtu se qeveria do të shpallë hapa të rinj për të trajtuar hezitimin e vaksinave vitin e ardhshëm, duke thënë se “nuk është e pranueshme që refuzimi i disa milionë francezëve për t’u vaksinuar të vë në rrezik jetën e një vendi të tërë”.
Ndërkohë, në Holandë, ekspertët holandezë të shëndetit kanë thënë se vendi duhet të kalojë në një bllokim “të rreptë”, kanë raportuar mediat lokale.
Kryeministri Mark Rutte ka thënë se Omicron mund të jetë lloji dominues i vendit deri në janar, ngjashëm me Francën.
Që nga fundi i nëntorit, baret, restorantet dhe shumica e dyqaneve janë urdhëruar të mbyllen midis orës 17:00 dhe 05:00 me kohën lokale.
Kjo masë ishte menduar të përfundonte para Krishtlindjeve, por tani do të vazhdojë deri më 14 janar.
Holanda regjistroi më shumë se 15,400 infeksione të premten më pak se ditët e mëparshme, por shumë më e lartë në përgjithësi se çdo herë tjetër gjatë pandemisë.
Ndërsa sistemi holandez i kujdesit shëndetësor merret me një fluks pacientësh Covid, kujdesi rutinë dhe të gjitha operacionet përveç urgjente janë shtyrë.
Industria e mikpritjes në Republikën e Irlandës ka thënë se do të shkatërrohet nga rregullat e reja që nga e hëna që nënkuptojnë se baret, restorantet, teatrot dhe kinematë duhet të mbyllen çdo natë deri në orën 20:00 me kohën lokale.
Masa është kritikuar gjithashtu nga disa politikanë nga koalicioni qeverisës i Irlandës, të cilët thanë se rregullat e reja do të inkurajonin më shumë grumbullime në shtëpitë e njerëzve.
Ndërsa, në Kosovë zyrtarisht ende nuk ka ndonjë rast të infektimit me variantin Omicron. Deri më tani në Kosovë janë raportuar 161 mijë e 246 raste me Covid-19, ku 2 mijë e 988 prej tyre kanë humbur betejën me këtë virus./21Media

Back to top button