Opinione: Asociacion po, por jo të cenohet sovraniteti!

Njohësit e procesit të dialogut thonë se qeveria duhet ta themeloj asociacionin pa kompetenca ekzekutive
Deklarimet e kryeministrit Albin Kurti në Bruksel, si dhe të përfaqësuesit të lartë të BE-së për politikë të jashtme, Josep Borell për çështjen e themelimit të Asociacionit të komunave me shumicë serbe ngjallën edhe reagime në vend.
Organizata Demokracia Plus thotë se qeveria duhet ta zbatoj marrëveshjen e asociacionit përderisa ajo nuk e cenon karakterin unitar të Republikës së Kosovës, ndërsa profesori i marrëdhënieve ndërkombëtare, Dritëro Arifi, tha se qeveria ende nuk e ka të qartë se çka dëshiron nga dialogu me Serbinë dhe si do të veprojë me asociacionin./21Media

Back to top button