Papa Françesku tha se pandemia ka hedhur pabarazi në botë dhe do të ishte një ‘skandal’ nëse udhëheqësit do të humbnin mundësinë për t’i rregulluar ato.

Ndërsa vendet garojnë të kthehen në ‘normale’, Papa paralajmëroi se ‘ky “normalitet” nuk duhet të përfshijë padrejtësitë shoqërore dhe degradimin e mjedisit “.

“Sot kemi një rast për të ndërtuar diçka ndryshe. Për shembull, ne mund të zhvillojmë një ekonomi të zhvillimit integral të të varfërve”, tha ai.

Këto komente papa i bëri në meshën e përgjithshme të së mërkurës, 19 gusht,  mbajtur në Selinë e Shenjtë në Vatikan, përcjell portali rtv21.tv

Ai gjithashtu u bëri thirrje vendeve të pasura që vaksina kundër koronavirusit duhet të përhapet në mënyrë të barabartë midis kombeve.

Ai tha: Do të ishte e trishtueshme nëse të pasurve u jepet përparësi për vaksinën Covid-19.

“Do të ishte e trishtuar nëse vaksina bëhet pronë e këtij ose të atij kombi, nëse nuk është universale dhe për të gjithë”.

Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH) tha të martën se çdo komb që grumbullon vaksinat e mundshme COVID-19, ndërsa përjashton të tjerët do të thellojë krizën e  pandemisë.

Shefi i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus, i cili ka paralajmëruar kundër ‘nacionalizmit të vaksinave‘, u bëri thirrje vendeve të bashkohen me një pakt global,  deri më 31 gusht për të ndarë shpresat e vaksinave me vendet në zhvillim.

Më shumë se 150 vaksina janë në zhvillim, rreth dy duzina janë në studime njerëzore dhe një pjesë e vogël janë në prova të fazës së vonë./21Media