Moti në Shqipëri parashihet të jetë me kthjellime dhe shtim vranësirash në pasdite, në pjesën jugore dhe me pas në të gjithë territorin e Shqipërisë.

Parashihet të ketë reshje shiu me intensitet të ulët, pasdite në pjesen jugore dhe në mbrëmje reshje shiu dhe bore ne juglindje.

Era parashikohet të jetë kryesisht nga kuadrati i Juglindjes me shpejtësi mesatare 1-8m/sek, e cila hera-herës fiton shpejtësi deri në 10-18m/sek.

Deti i forcës do të jetë 3-4 ballë.