Instituti Hidrometorologjik i Kosovës sonte informoi se java e fundit e muajit nëntor parashihet të jetë kryesisht me mot të mqetë.

Sipas parashikimeve, në mëngjes moti pritet të jetë me ngrica të dobëta, ndërsa gjatë ditës me diell dhe vranësira të pjesëshme. “Mjegull parashihet nëpër ultësira dhe rrëzë maleve, ndërsa sa i përket reshjeve ato mund të shfaqen në fundjavë.”, informoi IHMK.

Sipas Institutit, ky muaj deri më tani nuk ka regjistruar reshje sidomos në rrafshin e Kosovës, derisa në Dukagjin kishte vetëm riga të dobëta shiu dhe tani së fundi u regjistruan edhe reshjet e dobëta të borës në lartësi mbidetare mbi 800m.

“Temperaturat minimale gjatë kësaj jave do të lëvizin ndërmjet – 3 deri 1 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 6-10 gradë Celsius. Do të fryjë erë nga drejtimet e ndryshme, por dominues mbetet verilindja ku shpejtësia e së cilës mund të arrijë deri 9m/s.”, bëri të ditur më tutje Instituti./21Media