Mot i ndryshueshem dhe me stuhi lokalisht të fuqishme

Mot i ndryshueshem dhe me stuhi lokalisht të fuqishme

Gjate dy ditëve të vikendit vendi ynë do të jetë nën ndikimin e masave të ajrit me presion të ulët atmosferik.

Në këto kushte, si pasojë e krijimit të vranësirave të dendura dhe jostabile dhe ndryshimit të masave termike në stade të ndryshme të troposferes do të mbajë mot i ndryshueshem dhe me stuhi lokalisht të fuqishme, ka njoftuar më anë të një kumtese, Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës.

Stuhitë do ta përfshijnë pjesën veriore dhe verilindore të Serbisë duke e shtrire veprimin edhe në pjesen verilindore dhe veriore të shtetit tonë por me një fuqi më të dobët, vijon kumtesa e Institutit.

Temperaturat minimale do të levizin ndermjet 22-26 grade Celsius dhe do te fryjë erë nga drejtimi i verilindjes dhe veriperendimit me shpejtesi mbi 16m/s./21Media