Përdorni këto metoda për ta zhbollokuar lavamanin tuaj nga papastërtitë

Bllokimi në kuzhinë është një nga problemet më të zakonshme dhe të bezdisshme që mund të keni në shtëpinë tuaj.
Kjo ndodh herë pas here, duke ndërhyrë seriozisht në punët tuaja të përditshme. Për fat të mirë, ka mënyra shumë më të lira dhe më të lehta për të zgjidhur problemin sesa të telefononi një hidraulik.
Bright Side ka sjellur disa mënyra të thjeshta dhe të sigurta për të zhbllokuar një lavaman kuzhine në shtëpi. 

Hiqni një bllokim të yndyrshëm me sodë buke, kripë dhe uthull.

8 mënyra të shpejta dhe të lira për të zhbllokuar kullimin e lavamanit të kuzhinës
Le të fillojmë me një  zgjidhje të fortë, për ata që nuk fillojnë të rregullojnë diçka derisa të bëhet shumë serioze për masa më të lehta. Para së gjithash, magjia fillon me derdhjen e ujit të nxehtë në kullues. Do të ndihmojë për të zbutur një bllokim dhe për ta thyer pak atë.

 • Merrni 1/2 filxhan sodë buke dhe 1/4 filxhan kripë. I përziejmë dhe i hedhim në vrimën e kullimit.
 • Ngrohni një filxhan uthull derisa të jetë gati për të vluar dhe derdhni mbi përbërësit e tjerë.
 • Mbuloni shpejt kullimin, për të mos lënë shkumën që rezulton jashtë.
 • Prisni 15 deri në 30 minuta, më pas përfundoni me një pjesë tjetër me ujë të nxehtë.

Eliminoni problemin me kripën dhe ujin e vluar.

8 mënyra të shpejta dhe të lira për të zhbllokuar kullimin e lavamanit të kuzhinës
Nëse bllokimi nuk është serioz ose sapo ka filluar të formohet, mund të zgjidhni masa më të lehta. Kripa do të pastrojë tubin nga brenda, duke hequr bakteret dhe aromat e pakëndshme në të njëjtën kohë. Për shkak se efekti i tij është mjaft i butë, ndoshta do t’ju duhet ta përsërisni procesin disa herë veçanërisht nëse bllokimi është më i madh nga sa prisnit.

 • Merrni gjysmë filxhani kripë dhe hidheni në vrimën e kullimit.
 • Merrni një kazan me ujë të vluar dhe hidheni sipër kripës. Kini kujdes që të mos lejoni që uji i nxehtë të spërkat përsëri në duart ose trupin tuaj.
 • Ndizni ujin e nxehtë të rubinetit dhe shpëlajeni vrimën e kullimit me më shumë ujë.
 • Përsëriteni nëse mendoni se është e nevojshme.

Përdorni uthull dhe sodë buke.

8 mënyra të shpejta dhe të lira për të zhbllokuar kullimin e lavamanit të kuzhinës
Uthulla dhe soda e bukës janë klasikët botërorë kur bëhet fjalë për heqjen e bllokimeve të kullimit. Kjo është një zgjidhje e shpejtë dhe e thjeshtë për të cilën mund të mos duhet të shpenzoni as një qindarkë, sepse me shumë mundësi i keni tashmë këta përbërës në kuzhinën tuaj.

 • Hidhni pak ujë të vluar në kullues. Sa më shumë, aq më mirë mund të derdhni një kazan të tërë atje.
 • Më pas shtoni 0,5 — 1 filxhan sodë buke dhe lëreni për disa minuta.
 • Tani përzieni ujin e vluar dhe uthullën në raport 1:1 dhe derdhni sipër sodës së bukës.
 • Mbuloni kullimin për ta bërë përzierjen të bëjë magjinë e saj brenda. Mund të përdorni një prizë, një piston ose ndonjë gjë tjetër – thjesht mos e lini të dalë.
 • Për ta mbushur, derdhni një filxhan tjetër me ujë të nxehtë brenda. Perfekte!

Largojini papastërtitë me një varëse teli.

8 mënyra të shpejta dhe të lira për të zhbllokuar kullimin e lavamanit të kuzhinës
Një  varëse rrobash është në thelb një metodë që zëvendëson një gjarpër kullimi nëse nuk keni një të tillë ose nëse bllokimi juaj nuk është aq larg.
 • Merrni një varëse teli dhe pincë.
 • Zhvendoseni varësen dhe drejtojeni me duar dhe pincë.
 • Përdorni pincë për të bërë një lloj doreze në fund do t’ju duhet të rrotulloni gjarpërin tuaj të punuar me dorë./21Media
Back to top button