Përmbytje në Itali, pesë të vdekur

Pesë persona kanë vdekur dhe disa janë zhdukur pas shirave të dendur që shkaktuan përmbytje në rajonin verior të Italisë Emilia-Romagna, thonë zyrtarët.

Rreth 5,000 njerëz janë evakuuar dhe disa u desh të shpëtoheshin nga çatitë me helikopter.

Autoritetet thonë se 14 lumenj kanë thyer brigjet e tyre, duke përmbytur 23 qytete. Kryetari i Ravenës thotë se qyteti i tij tani është “i panjohshëm”.

Emilia-Romagna F1 Grand Prix këtë fundjavë tani është anuluar.

Gjatë ditëve në vijim priten reshje të tjera shiu në rajon.

“Ka qenë ndoshta nata më e keqe në historinë e Romagna-s”, tha kryebashkiaku i Ravenës, Michele de Pascale për transmetuesin publik italian RAI. /21Media

Back to top button