Pesë futbollistët, karriera e të cilëve mori fund për shkak të lëndimeve!

Futbolli, për shkak të të qenit një sport kontakti, në të përfshihen edhe lëndimet e tmerrshme që për shumë lojtarë rezultuan në pensionim të parakohshëm.
Djibril Cisse, Eduardo, Aaron Ramsey, Antonio Valencia, Henrik Larsson, Laurent Koscielny, janë vetëm disa nga emrat e shumtë që vijnë në mendje kur flasim për lëndime të tmerrshme.
Pothuajse të gjithë lojtarët e përmendur më lart ishin në gjendje të ktheheshin nga ditët e tyre të errëta dhe të krijonin një karrierë të suksesshme.
Por disa lojtarë nuk ishin aq me fat.
Këta lojtarë pësuan dëmtime që i përfundoi karriera e tyre, duke siguruar një fund të parakohshëm të ditëve të tyre në futboll.
Ben Collett – Manchester United – Më 1 maj 2003, vetëm një javë pasi fitoi Kupën e të Rinjve FA, Collett u zgjodh për një lojë të ekipit rezervë kundër Middlesborough.
Një goditje në kohë e keqe nga Gary Smith i Middlesborough rezultoi në thyerjen e këmbës së Collett në dy vende.
Dëmtimi i dha fund karrierës së Collett-it, disa ditë përpara se t’i ofrohej një kontratë tre-vjeçare në klub, që do të thoshte se Collett humbi mundësinë për të fituar miliona funte përmes marrëveshjeve kontraktuale dhe tarifave të tregtimit.

  1. Dean Ashton – West Ham United

Siç donte fati, një ndërhyrje e gabuar nga lojtari anglez Shaun Ëright-Philips në një nga seancat stërvitore rezultoi në një thyerje të kyçit të këmbës për Ashton.
Ai do të humbiste të gjithë sezonin 2006/07. Edhe pse ai arriti të bënte 35 paraqitje të tjera pas lëndimit të tij të tmerrshëm, përfundimisht të gjitha dëmtimet e mprehta të kyçit të këmbës ndikuan në trupin e Ashton.

  1. Luc Nilis – Aston Villa

Në një ndeshje kundër Ipsëich, Nilis pësoi një nga dëmtimet më të tmerrshme në historinë e sportit, pa e marrë parasysh futbollin.
Një përplasje me portierin e Ipsëich-it i theu këmbën e djathtë Nilis në dy vende dhe megjithëse trajtimi mjekësor ishte gati, dëmi ishte shumë i madh për t’u riparuar.
Nilis e la lojën menjëherë pas incidentit; një karrierë e lulëzuar e shkurtuar për fat të keq.

  1. Alf-Inge Haaland – Manchester City

Roy Keane goditi fort Alf Haaland në gjurin e tij të djathtë dhe Haaland u tërhoq disa ndeshje më vonë për shkak të problemeve në gjurin e tij të majtë.

  1. David Busst – Coventry City

Lëndimi i David Busst që i dha fund karrierës është konsideruar gjerësisht si lëndimi i dytë më i keq në historinë e futbollit.
Ndodhi në një ndeshje midis Coventry Cityt të Busst dhe Manchester United në një ndeshje të Premier League në prill 1996.
Lëndimi ishte aq i rëndë sa në një moment mjekët diskutuan për prerjen e këmbës së Busst. 26 operacione më vonë, Busst do të largohej nga spitali, por nuk do të luante më futboll profesionist dhe doli në pension në nëntor 1996 në moshën 29-vjeçare./21Media

Back to top button