Pianistja vjen me album të ri në moshën 97-vjeçare

2 min read

Ruth Slenczynska ishte një fëmijë që bënte mrekulli në piano. Ajo filloi karrierën e saj koncertale në epokën e filmit pa zë.

Ruth Slenczynska do të publikojë një album të ri në moshën 97-vjeçare, pasi nënshkroi një marrëveshje me labelin diskografike Decca, transmeton rtv21.tv.

Pianistja, e cila mbajti recitalin e saj të parë në moshën katër vjeçare, regjistroi “My Life In Music” vitin e kaluar, me muzikë nga Sergei Rachmaninoff dhe Frederic Chopin.

Ajo e quajti projektin “të pabesueshëm”, duke shtuar “Kush ka dëgjuar për një pianist të moshës sime që ka bërë një album tjetër?”

Slenczynska mbush 97 vjeç të shtunën dhe albumi i saj pritet më 18 mars.

Ajo ka performuar që nga vitet 1920, kur u shpall si një nga mrekullitë më të mëdha të fëmijëve që nga Mozart.

Koncertet e saj ishin “një përvojë elektrizuese”, shkruante New York Times pas një koncerti të hershëm.

Ajo bëri debutimin e saj në Berlin në moshën gjashtë vjeçare dhe në Paris në moshën shtatë vjeçare; dhe konsiderohet të jetë nxënësja e fundit e gjallë e Rachmaninoff-it, shpesh duke veshur një gjerdan me vezë Faberge që ai i dha asaj.

Mësuesit e tjerë të saj ishin gjithashtu legjendarë – Josef Hoffman, Alfred Cortot, Egon Petri, Artur Schnabel; dhe ajo studioi së bashku me Samuel Barberin, duke dëgjuar Adagio-n e tij me famë botërore për Strings në klasë, para se të kishte titullin e tij./21Media