Policia arreston të paktën 400 persona pas sulmit në ndërtesat qeveritare

Të paktën 400 persona janë arrestuar pasi mbështetësit pro Bolsonaros sulmuan ndërtesat kryesore qeveritare në kryeqytetin e Brazilit, tha Ibaneis Rocha, guvernatori i Distriktit Federal të vendit.
Rocha shkroi në Twitter se të arrestuarit “do të paguajnë për krimet e kryera”.
“Ne vazhdojmë të punojmë për të identifikuar të gjithë të tjerët që morën pjesë në këto akte terroriste këtë pasdite në Distriktin Federal. Ne vazhdojmë të punojmë për të rivendosur rendin,” shtoi Rocha.
Kryeqyteti i Brazilit, Brasília, është pjesë e Distriktit Federal. Ajo është shtëpia e ndërtesave të Kongresit dhe Gjykatës së Lartë të vendit, si dhe pallatit presidencial, të cilët u sulmuan të gjithë të dielën./21Media

Back to top button