Polonia do të rrisë sigurinë në kufirin me Bjellorusinë

Polonia do të dërgojë 500 policë për të forcuar sigurinë përgjatë kufirit të saj me Bjellorusinë, tha të dielën ministri i brendshëm polak.

“Për shkak të situatës së tensionuar në kufirin me Bjellorusinë, kam vendosur të forcoj forcat tona me 500 policë polakë nga njësitë parandaluese dhe kundër terrorizmit”, shkroi në Twitter Mariusz Kamiński, duke shtuar se oficerët do të bashkohen me rojet kufitare që tashmë ruajnë kufirin.

Njoftimi vjen pasi Roja Kufitare Polake tha se 187 persona ishin përpjekur të kalonin ilegalisht në Poloni nga Bjellorusia të shtunën. Roja kufitare tha gjithashtu se një shtetas ukrainas u arrestua pasi ndihmoi pesë etiopianë të kalonin.

Situata në kufi ka qenë e tensionuar vitet e fundit pasi emigrantët që shpresojnë të udhëtojnë më thellë në Evropë nga Polonia kanë tentuar të kalojnë dhe është ndërlikuar nga lufta në Ukrainë.

Një krizë shpërtheu në fund të vitit 2021 kur mijëra emigrantë u bllokuan në anën e Bjellorusisë të vendkalimit Kuznica për muaj të tërë në kushte rraskapitëse.

Bjellorusia ka qenë një aleat i ngushtë i Rusisë si përpara ashtu edhe që nga pushtimi i Ukrainës vitin e kaluar dhe ka rënë dakord me planet e Rusisë për të vendosur armë bërthamore taktike në vend. Të martën, presidenti i Bjellorusisë Aleksandër Lukashenko tha se shumica e tyre kishin mbërritur.

Bjellorusia më parë nuk kishte armë bërthamore që nga fillimi i viteve 1990, kur ra dakord t’i transferonte të gjitha në Rusi pas fitimit të pavarësisë pas rënies së Bashkimit Sovjetik.

Back to top button