Në orët e fundit të presidencës së tij, Donald Trump ka falur 73 persona, përfshirë ish-këshilltarin e tij Steve Bannon, i cili po përballet me akuza për mashtrim.

70 persona të tjerë kishin ndryshuar dënimet, përpara inaugurimit të Joe Biden në mesditë (17:00 GMT), përcjell portali rtv21.tv

Reperi Lil Wayne u fal dhe kishte supozime edhe për reperin Kodak Black dhe ish-Kryetarin e Detroitit Këame Kilpatrick.

Presidenti nuk ka lëshuar falje paraprake për veten ose anëtarët e familjes.

Ai ende mund të lëshojë më shumë falje të mërkurën në mëngjes, pasi ai mbetet president derisa Biden të bëjë betimin e zyrës jashtë Kapitolit të SHBA.

Ceremonia e përurimit do të nën masa të rrepta të sigurinë pas prishjes së fundit të Kapitolit nga protestues të dhunshëm pro-Trump. Gjithashtu nuk do të ketë turma njerëzish për shkak të pandemisë së koronavirusit./21Media