Prania e delegacionit rus në Asamblenë e OKB-së zemëron zyrtarin letonez: Ka një elefant në këtë dhomë (VIDEO)

Rihards Kols, kryetari i Komitetit të Punëve të Jashtme të Letonisë , bëri një shfaqje të paharrueshme në Takimin e 22-të të Asamblesë Parlamentare të OSBE-së që u zhvillua të enjten më 23 shkurt në Qendrën e Kongreseve Hofburg në Vjenë, Austri.
Edhe përpara takimit, OSBE-ja ishte nën kritika të ashpra për lejimin e pranisë së një delegacioni nga Rusia, i cili përfshinte individë të sanksionuar. Delegacionet e OSBE-së nga Ukraina dhe Lituania zgjodhën të mos merrnin pjesë në vend që të uleshin përkrah rusëve, ndërsa përfaqësuesi letonez Kols zgjodhi të qëndronte në pozicionin e tij dhe të mbante një fjalim “ndaj qëndrimit të dobët të OSBE-së ashtu edhe ndaj vetë delegacionit rus.”, përcjell portali rtv21.tv
“Ka një elefant në këtë dhomë që quhet me emrin e delegacionit të Federatës Ruse. Nëse do të isha dëshmitar dhe dikush do të më pyeste: “Kush është një kriminel lufte?” Epo, unë do të tregoja stolat e pasme në këtë dhomë. Është thjesht një turp. Është turp që ky delegacion është këtu, veçanërisht delegacioni që përbëhet nga individë të sanksionuar që votuan për aneksimin e territoreve të vendeve të pavarura… këto janë parimet Ky institucion ishte garantuar për të mbrojtur dhe ruajtur! Dhe ne jemi ulur si asgjë!”, tha ai


Delegati rus, Vladimir Dzhabarov, i përqeshi delegatët që dolën jashtë, duke përsëritur pretendime të rreme se pushtimi rus i Ukrainës ishte një betejë kundër nacionalistëve dhe nazistëve për të cilët Moska pretendon se po udhëheqin qeverinë e Kievit.
OSBE-ja u themelua në vitin 1975 për të përmirësuar marrëdhëniet midis bllokut perëndimor dhe atij lindor.
Anëtarët e saj aktualë përfshijnë anëtarë të NATO-s dhe aleatë të Rusisë.
Presidenti Vladimir Putin dërgoi deri në 200,000 ushtarë në Ukrainë më 24 shkurt 2022 në pushtimin më të madh evropian që nga fundi i Luftës së Dytë Botërore.
Lufta shkatërruese që pasoi ka lënë të paktën 7,199 civilë të vdekur dhe mijëra të tjerë të plagosur, sipas një vlerësimi të OKB-së, me numrin real që ka të ngjarë të jetë shumë më i lartë./21Media

Back to top button