​Prezantohet zyrtarisht maskota e Euro 2024

Maskota zyrtare e UEFA EURO 2024 është pagëzuar me emrin Albärt , pas një votimi nga përdoruesit e uefa.com dhe nxënësit e shkollave në të gjithë Evropën, si pjesë e programit të UEFA-s “Futbolli në shkolla” .

Bärnardo, Bärnheart dhe Herzi von Bär ishin gjithashtu logo konkurruese deri në përzgjedhjen përfundimtare. Në fund, Albart fitoi me 32 për qind të votave.

Maskota iu prezantua tifozëve gjermanë për herë të parë përpara ndeshjes ndërkombëtare të kombëtares gjermane kundër Kolumbisë më 20 qershor në AufSchalke Arena. Albärt bëri debutimin e tij po atë mëngjes në një shkollë fillore në Gelsenkirchen për t’i emocionuar fëmijët në të gjithë Evropën për futbollin dhe vlerat e tij.

“Si baba, e di se sa e rëndësishme është të stimulosh imagjinatën e fëmijëve”, tha drejtori i turneut të UEFA EURO 2024, Philipp Lahm.

Back to top button