Prodhuesi i iPhone kërkon falje pas protestave në fabrikën në Kinë

Furnizuesi i Apple Foxconn ka kërkuar falje për një “gabim teknik” në sistemet e saj të pagesave, një ditë pasi fabrika e saj e iPhone në Kinë u trondit nga protestat.
Videot kishin treguar qindra punëtorë që marshonin në fabrikën më të madhe në botë të iPhone në qytetin e Zhengzhou, me ankesa për kufizimet Covid dhe pretendime për paga të vonuara.
Ata që transmetonin drejtpërdrejt protestat thanë se punëtorët u rrahën nga policia.
Një punonjës i Foxconn tha për BBC se situata ishte zgjidhur që atëherë.
Muajin e kaluar, rastet në rritje të Covid-it e panë fabrikën të mbyllur, duke bërë që disa
punëtorë të shpërthejnë dhe të shkojnë në shtëpi. Kompania më pas rekrutoi punëtorë të rinj me premtimin e shpërblimeve bujare.
Por një punëtor tha se këto kontrata u ndryshuan në mënyrë që ata “nuk mund të merrnin subvencionin e premtuar”, duke shtuar se ata ishin në karantinë pa ushqim.

Të enjten, Foxconn lëshoi ​​një deklaratë duke thënë se një “gabim teknik ndodhi gjatë procesit të hyrjes”, duke shtuar se pagesa e rekrutëve të rinj ishte “e njëjtë me atë të rënë dakord [në] posterat zyrtarë të rekrutimit”.

Firma tha se ishte në komunikim të vazhdueshëm me punonjësit e prekur për pagat dhe shpërblimet dhe po bënte çmos “për të zgjidhur në mënyrë aktive shqetësimet dhe kërkesat e arsyeshme të punonjësve”./21Media

Back to top button