Profesori të cilit iu pre dora për një fletë provimi

Në vitin 2010, dora e një profesori në Indi u pre nga ekstremistët pasi ai u akuzua për fyerje të Islamit në një fletë provimi. Muajin e kaluar, qeveria ndaloi grupin e diskutueshëm mysliman Fronti Popullor i Indisë (PFI), anëtarët e të cilit kishin kryer sulmin.
Ishte një mëngjes korriku me shi. Profesor Joseph, atëherë një mësues 52-vjeçar i gjuhës malajalame në një kolegj lokal, po udhëtonte me makinë në shtëpi me nënën dhe motrën e tij pas meshës së së dielës në Muvattupuzha, një qytet idilik në shtetin jugor të Keralas, i vendosur në brigjet e një lumi nga të njëjtin emër.
Furgoni u sulmua nga gjashtë burra, njëri prej tyre mbante një sëpatë. Ai hapi derën dhe e tërhoqi jashtë profesorin, dhe ia preu këmbët dhe duart. “Mos më vrit… të lutem mos më vrit”, i ishte lutur profesori, raporton BBC
Pas incidentit, profesori i ishte nënshtruar një operacioni rreth 8 orësh, ndërsa koridoret e spitalit ishin të mbushur me gazetarë.

“Krimi im ishte vendosja e një pyetje në një fletë provimi që disa njerëz mendonin se kishte fyer Islamin. Kjo e përmbys jetën time”, tha profesori.

Pyetja fyese ishte një ushtrim pikësimi në të cilin profesori Joseph kishte huazuar një dialog – një bisedë imagjinare midis “Zotit dhe një njeriu të çmendur” – nga një libër mbi skenarët e shkruar nga regjisori PT Kunju Muhammed. Ai e quajti “të çmendurin” Muhamed, me emrin e dytë të drejtorit.

“Muhamed është një emër i zakonshëm në mesin e muslimanëve. Nuk më ka shkuar në mendje që dikush do ta keqkuptonte atë si Profeti Muhamed”. tha profesori Joseph.

Tridhjetë e dy studentë, duke përfshirë katër myslimanë, kishin marrë testin. Asnjëri prej tyre nuk e kishte kundërshtuar, por vetëm një studente kishte “shfaqur njëfarë hezitimi”./21Media

Back to top button