Protestojnë bujqit, paralajmërojnë bllokim të rrugëve

1 min read

Notice: Trying to get property 'post_excerpt' of non-object in /home/rtv21new/public_html/wp-content/themes/newsphere-pro/inc/hooks/hook-single-header.php on line 65

Ata kërkojnë që të takohen me ministrin e financave

Bujqit e pakënaqur sot dolën në protesta para Ministrisë së Bujqësisë në Maqedoni në shenjë revolte për mos pagesën e subvencioneve.

Sipas paralajmërimeve ata do të bllokojnë disa akse rrugore në vend. Nuk heqin dorë nga kërkesa që të takohen me ministrin e financave Kirill Minovski nga ku kërkojnë përgjigje pse nuk lëshohen të hollat.

“Kanë skaduar të gjitha afatet. Bujqit e kanë humbur durimin sepse sezoni ka filluar dhe toka pjellore nuk mund të punohet”, tha më parë Zoran Borisov nga shoqata e prodhuesve të orizit./21Media