Pse duhet të vendosni qepë në thembra?

Mund të keni dëgjuar ndonjëherë se njerëzit vendosin feta të qepës në thembra para se të flenë. Do të habiteni shumë kur të dëgjoni këtë përfitim të qepës, e cila ka veti antibakteriale.

Studimet tregojnë se ju mund të merrni disa lëndë ushqyese nga qepa kur i vendosni në thembra gjatë gjumit. Studiuesit duke ekzaminuar lëkurën e të porsalindurve zbuluan se kur vaji i kokosit dhe vaji i safflower fërkoheshin në lëkurën e foshnjës, kjo shkaktonte një rritje të triglicerideve dhe acideve yndyrore në qarkullimin e gjakut të foshnjës. Vaji që fërkohej në lëkurë shfaqej në gjak sikur ta kishin ngrënë foshnjat.
Qepa është përdorur për shekuj për të ‘pastruar gjakun’ kur bëhet fjalë për mjekimet popullore. Ka disa probleme të tjera shëndetësore që mund të ndihmojnë kur vendosni qepë në këmbë para gjumit.
Për ata që nuk duan të shkojnë në shtrat me feta të qepës, vaji i koncentruar i qepës është gjithashtu një opsion. Sigurohuni që vaji i qepës të jetë një varietet vaji esencial me cilësi të lartë, i rritur organikisht. Për të aplikuar vaj qepë në këmbët tuaja përpara se të shkoni në shtrat, hidhni dy pika në një lugë çaji me disa vajra bartës, si vaj kokosi ose avokado.

Back to top button