Pse nuk duhet të veshim të njëjtat rroba për 2 ditë me radhë?

 
“E kam veshur vetëm një herë atë bluzë, patjetër që mund ta rivesh sërish!”. Shumica prej nesh vendosin të riveshin rrobat pasi bëjnë testin e nuhatjes. Por edhe nëse rrobat tuaja kanë erë të mirë, ato janë të mbuluara me djersë dhe baktere, dhe nëse nuk i ndërroni ato çdo ditë, kjo mund të çojë në disa pasoja të pakëndshme.
Bright Side zbulon se çfarë ndodh nëse i vishni përsëri rrobat tuaja në dukje të freskëta për disa ditë rresht.
1. Mund të shkaktojë puçrra në trup

Larja e rrobave çdo ditë duket e lodhshme, por nëse keni apo keni pasur probleme me puçrrat në shpinë ose gjoks është shumë e rekomandueshme.Rrobat e pista mbledhin djersën dhe bakteret që transferohen në çdo zonë që mban qime në trupin tuaj, duke shkaktuar bllokimin e poreve. Djersa e kombinuar me qelizat e vdekura të lëkurës mund të shkaktojë acarim dhe të çojë në puçrra fytyre në pothuajse çdo pjesë të trupit tuaj, duke përfshirë shpinën, kofshët dhe madje edhe të pasmet.
2. Mund të çojë në erë të pakëndshme të trupit

Nëse dëshironi ta shtyni ditën tuaj të larjes së rrobave për aq kohë sa të jetë e mundur, ne e kuptojmë plotësisht. Por rrobat tuaja janë në kontakt me aroma më pak se të freskëta, si djersa e sqetullës. Mikrobet dhe bakteret e duan djersën, dhe kombinimi i të dyjave çon në erë të pakëndshme të trupit.
3. Mund të jeni duke e ekspozuar veten ndaj mikrobeve të njerëzve të tjerë

Të jesh i ekspozuar ndaj vajrave dhe baktereve të trupit tënd gjatë gjithë ditës është shumë ndryshe nga të qenurit i ekspozuar ndaj baktereve të njerëzve të tjerë. Ne të gjithë kemi baktere në lëkurën tonë dhe shumica e mikrobeve që përfundojnë në rrobat tona vijnë nga trupi ynë. Por është gjithashtu e mundur që të merrni  mikrobet në rrobat tuaja nga njerëzit e tjerë, dhe megjithëse ato shpesh janë të padëmshme, disa prej tyre mund të shkaktojnë infeksion, veçanërisht nëse keni probleme me lëkurën.
4. Mund t’ju shkaktojë skuqje

Nëse keni vënë re ndonjëherë një skuqje kruajtjeje në lëkurën tuaj, kjo mund t’ju japë motivimin për të ndërruar rrobat më shpesh. Rrobat janë në kontakt të ngushtë me lëkurën tuaj dhe nëse rrobat e pastërta fërkohen me të, vajrat dhe bakteret e bllokuara në pëlhurë mund të shkaktojnë acarim të lëkurës. Edhe pse çdo lloj fibre mund të irritojë lëkurën tuaj, rrobat e bëra me sintetikë ndjehen më të trashë në lëkurë, sepse ato nuk marrin frymë aq mirë sa fibrat natyrale./21Media

Back to top button