Pse “Plan 9 from Outer Space” nuk u vlerësua nga kritikët?

2 min read

Ndërsa “Plan 9 from Outer Space” kishte pak vëmendje për vazhdimësinë ose konvencionin kinematografik, filmi ishte punë vërtet ekscentrike dashurie.

Në vitin 1978, u botua një libër i quajtur “The Fifty Worst Films of All Time”, festoi krime të tilla kundër kinemasë si Lugina e Kukullave dhe Përbindëshi i Robotit (gjithashtu The Omen, që duket paksa i ashpër), por autorët e tij, Harry Medved dhe Randy Dreyfuss, e dinin se kishte shumë mëdyshje nga vinte kjo.

Në fund të librit, ata përfshinin një faqe sugjerimesh që lexuesit ftoheshin ta plotësonin dhe t’ua postonin.

I shkruar, drejtuar dhe prodhuar nga Edward D Wood Jr, i njohur më mirë si Ed Wood, filmi është një hibrid i lirë fantastiko-shkencor/horror rreth alienëve që zmadhojnë SHBA-në në disqe fluturuese, duke ringjallur kufomat në një varrezë të qytetit të vogël, transmeton rtv21.tv

Ai mezi u pa në kinema pas premierës së tij në Los Anxhelos në vitin 1957, por sapo filloi të shfaqej në televizionin natën vonë në vitin 1961, shikuesit e pagjumur vunë re se ky nuk ishte një film i zakonshëm B – ose në të vërtetë C-, D- ose E-film. Autorët hetuan dhe ranë dakord.

Kur Medved dhe vëllai i tij publikuan një vazhdim në vitin 1980, The Golden Turkey Awards, “Plan 9 from Outer Space”  shkoi direkt në numrin një. Ata deklaruan se ishte filmi më i keq i të gjitha kohërave.

Mes filmave të kinemasë që u pëlqenin filmat e këqij po aq sa ata të mirët, “Plan 9 from Outer Space” u bë i njohur si filmi i vetëm që duhej ta shikonit dhe ta shikonit përsëri dhe t’u thoni miqve ta shikonin gjithashtu./21Media