Putin paralajmëron se anëtarësimi i Finlandës në NATO do të ishte ‘gabim’

1 min read

Presidenti rus, Vladimir Putin ka paralajmëruar homologun e tij finlandez se anëtarësimi në NATO dhe braktisja e statusit neutral të Finlandës do të ishte një “gabim”.

Ai i ka thënë Sauli Niinistö-s se nuk kishte asnjë kërcënim për sigurinë e Finlandës.

Shkëmbimi ka ardhur gjatë një telefonate të bërë nga presidenti finlandez, përpara një kërkese zyrtar,  të cilën Finlanda pritet ta shpallë shumë shpejt.

Suedia gjithashtu ka treguar synimin e saj për t’u bashkuar me aleancën perëndimore.

Finlanda ndan një kufi prej 1,300 km (810 milje) me Rusinë. Deri më tani, ajo ka qëndruar jashtë NATO-s për të shmangur antagonizimin e fqinjit të saj lindor, shkruan BBC.

Putin nuk ka bërë kërcënim specifik për hakmarrje lidhur me lëvizjen e Finlandës, por ministria e jashtme ruse ka treguar se do të ketë hakmarrje./21Media