Putin: S’ka nevojë më për sulme masive në Ukrainë

Presidenti rus Vladimir Putin ka thënë se nuk ka nevojë për sulme më masive në Ukrainë, disa ditë pas bombardimeve më të rënda të vendit që nga fillimi i luftës.
Ai tha se shumica e objektivave të përcaktuara të sulmeve ishin goditur, duke shtuar se qëllimi i tij nuk ishte të shkatërronte Ukrainën.
Qëllimi i Moskës për të mobilizuar 300,000 burra do të përmbushej brenda dy javësh, tha ai.
Ajo vjen pasi forcat ruse janë kryesisht në tërheqje dhe Ukraina përparon, pothuajse tetë muaj nga pushtimi.
Duke folur me gazetarët pas një samiti me krerët rajonalë në kryeqytetin e Kazakistanit, Astana, udhëheqësi rus tha se sulmet e fundit kishin shkatërruar 22 nga 29 objektivat në Ukrainë të vendosura nga ushtria dhe se “ata po marrin” shtatë të mbeturat.
“Nuk ka nevojë për sulme masive. Tani kemi detyra të tjera,” tha ai.
Megjithatë, thirrja ka shkaktuar pakënaqësi të gjerë në Rusi, me dhjetëra mijëra burra që ikën në vendet fqinje./21Media

Back to top button