Qindra njerëz janë arrestuar derisa policia përpiqet të ndalojë protestat mbarëkombëtare në Rusi në mbështetje të politikanit të burgosur të opozitës, Alexei Navalny.

Gruaja e Navalny, Julia, tha se ajo ishten ndaluar në një protestë në Moskë, ku dhjetëra mijëra janë mbledhur.
Ata u takuan nga një numër i madh i policisë së trazirave në Sheshin Pushkin të kryeqytetit dhe u rrahën përsëri me shkopinj, raporton BBC, përcjell portali rtv21.tv

Navalny, kritiku i Presidentit Vladimir Putin, bëri thirrje për protesta pas arrestimit të tij fundjavën e kaluar.
Ai u arrestua në 17 Janar pasi ai fluturoi përsëri në Moskë nga Berlini. Ai u mor menjëherë në paraburgim dhe u shpall fajtor për shkeljen e kushteve të lirimit me kusht. Ai thotë se është një çështje e trilluar e krijuar për ta heshtur dhe u ka bërë thirrje mbështetësve të tij që të protestojnë.

Para tubimeve, autoritetet ruse kishin premtuar një goditje të ashpër, me policinë duke thënë se çdo demonstratë dhe provokim i paautorizuar do të “shtypet menjëherë”. Disa nga ndihmësit e ngushtë të Navalny, duke përfshirë zëdhënësen e tij Kira Yarmysh, u arrestuan më parë gjatë javës.

Adoleshentët ishin midis mbështetësve të shumtë të Navalny që u bashkuan me demonstratën në sheshin qendror të Moskës Pushkin. Ata më vonë u detyruan nga policia të shpërndahen në rrugët fqinje./21Media