Raketat ruse goditën një shkollë

Raketat ruse goditën një shkollë në rajonin juglindor të Zaporizhzhia të Ukrainës të enjten.

“Këtë mëngjes, rreth orës 07:20, terroristët rusë nisën një sulm me raketa në territorin e një shkolle të specializuar për fëmijë në fshatin Komyshuvakha. Informacionet rreth shkatërrimeve dhe viktimave janë duke u sqaruar”, tha Kyrylo Tymoshenko, nënkryetari i Zyrës së Presidentit të Ukrainës, në Telegram.

Fshati ndodhet rreth 35 kilometra në juglindje të qytetit të Zaporizhzhia, jo shumë larg vijës së parë të konfliktit. Megjithëse qyteti është nën kontrollin e Ukrainës, rreth tre të katërtat e rajonit më të madh të Zaporizhzhias është i pushtuar nga forcat ruse. Rajoni është një nga katër territoret ukrainase që Rusia pretendon të aneksojë në kundërshtim me ligjin ndërkombëtar./21Media

Artikuj të ngjashëm

Shikoni Gjithashtu
Close
Back to top button
close button