Receta bukurie që mund t’i bëni me kafe në shtëpi

Kafeja ka përbërësin kryesor të alkaloidit, kafeinën. Në kozmetikë, ky element vlerësohet për përfitimet që ofron për shëndetin e lëkurës. Nëse shikoni etiketat e produkteve kozmetike që përdorni, do të vini re se kafeina është e pranishme në shumë formula.
Sigurisht, në varësi të llojit të lëkurës dhe zonës që do të trajtohet, kafeina funksionon në mënyra të ndryshme.
E mira është se kjo substancë mund të përdoret në gjendjen e saj më natyrale, për të përgatitur kremra, shampo dhe skrabe të bëra vetë, pa përbërje artificiale, të cilat ndihmojnë për ta bërë lëkurën dhe flokët tuaj të shëndetshëm dhe me shkëlqim. Si? Këtu janë 5 receta shumë të thjeshta:
1. Maska eksfoluese

Kafeja është një eksfoliant natyral, i shkëlqyer për të hequr qelizat e vdekura të lëkurës. Ai stimulon prodhimin e kolagjenit dhe vepron si një anti-inflamator. Pas një maske relaksuese kafeje, lëkura në qafë dhe fytyrë do të jetë e butë, e pastër dhe e lëmuar.
Do t’ju duhet:
1 filxhan kafe të bluar (150 g)
1 filxhan sheqer të kaftë (200 g)
3 lugë gjelle vaj ulliri (48 g)
2 lugë mjaltë (50 g)
Si ta përgatitni:
Përziejini të gjithë elementët në një enë dhe sigurohuni që maska ​​të mos jetë shumë e trashë. Tekstura duhet të jetë mjaft e lehtë për t’u përhapur në fytyrë.
Si ta përdorni:
Aplikoni një shtresë të maskës në të gjithë fytyrën dhe qafën. Duke bërë këtë, përfitoni nga rasti për të masazhuar lëkurën. Lëreni të qëndrojë derisa të thahet dhe shpëlajeni me ujë të ngrohtë.
2. Skrab buzësh

Buzët janë kontribuesi më i madh për një buzëqeshje të bukur, prandaj është e nevojshme t’i mbani buzët tuaja të hidratuara dhe të shëndetshme. Kjo mund të arrihet duke pirë mjaftueshëm ujë, duke përdorur një balsam buzësh çdo ditë dhe duke hequr lëkurën e thatë. E mira është se mund të bëni një scrub të thjeshtë dhe të lirë në shtëpi.
Do t’ju duhet:
1 lugë kafe të bluar
2 lugë vaj ulliri (ose ndonjë vaj tjetër që preferoni)
Si ta përgatitni:
Përziejini të dy përbërësit në një filxhan ose enë derisa të kombinohen.
Si ta përdorni:
Aplikojeni scrub-in në buzët tuaja dhe përdorni gishtin tuaj për të masazhuar butësisht scrub-in në lëvizje rrethore. Përdoreni të paktën 3 herë në javë. Shpëlajeni me ujë dhe më pas aplikoni balsamin tuaj të preferuar hidratues.
3. Shampo

Kafeja përmban veti që e bëjnë atë të shkëlqyer për kujdesin e flokëve dhe lëkurës së kokës. Stimulon qarkullimin e gjakut dhe largon qelizat e vdekura të lëkurës, duke parandaluar rënien e flokëve. Gjithashtu forcon flokët, errëson pak ngjyrën natyrale dhe jep një aromë të këndshme. Nëse keni ëndërruar për flokë të gjatë dhe të shëndetshëm, kjo shampo e bërë në shtëpi është pikërisht ajo që ju nevojitet.
Do t’ju duhet:
Shampo neutrale
5 lugë kafe të bluar
1 gotë ujë
Si ta përgatitni:
Përdorni një shampo që nuk përmban shumë përbërës, më neutralin që keni në banjë. Ngroheni pak ujin, pa e zier. E lemë të ftohet pak dhe në të njëjtën filxhan përziejmë ujin me kafenë. Përziejini për t’u integruar. Me ndihmën e një hinke masën e derdhni në shishen e shampos. Mbulojeni dhe tundeni mirë. Lëreni shampon të qëndrojë për 2 orë përpara se ta përdorni.
Si ta përdorni:
Aplikoni shampon si zakonisht, duke masazhuar skalpin e kokës me lëvizje rrethore. Lëreni produktin për 5 minuta dhe shpëlajeni mirë. Mund ta përdorni 2 ose 3 herë në javë.
4. Kujdesi për rrathët e errët poshtë syve

Gjumi i dobët, stresi apo sëmundja janë shkaktarët e shpeshtë të shfaqjes së qeskave dhe rrathëve të zinj poshtë syve, të cilët ju bëjnë të dukeni të lodhur dhe më të vjetër. Luftimi i tyre është shumë i thjeshtë dhe mund ta bëni duke përdorur vetëm 2 përbërës: kafe dhe një patate! Kafeja e zezë gjeneron një rritje të prodhimit të kolagjenit. Përveç kësaj, patatet përmbajnë vitaminë B6 dhe vitaminë D, të cilat janë të mira për lëkurën. Përveç kësaj, ajo freskon pamjen.
Do t’ju duhet:
1/4 filxhan kafe të zezë të koncentruar pa sheqer
2 feta patate
Si të përgatiteni:
Zhytini 2 fetat e patates në një filxhan kafeje të zezë shumë të ftohtë. Lërini për 2 minuta dhe kullojini.
Si ta përdorni:
Vendosini fetat mbi sytë tuaj dhe lërini të qëndrojnë për 20 minuta.
5. Skrab trupi

Kafeja është shumë e mirë për të luftuar celulitin sepse, siç e kemi përmendur më parë, stimulon qarkullimin e gjakut. Kjo ndihmon në largimin e lëngjeve të tepërta që grumbullohen në indin lidhor. Duhen disa minuta shtesë për të përfshirë kafenë në rutinën tuaj të bukurisë, por padyshim që ia vlen koha.
Do t’ju duhet:
5 lugë kafe të bluar
3 lugë vaj embrion gruri
Mbulesa plastike
Si ta përgatisni:
Përziejini të dy përbërësit në një tas derisa të formojnë një pastë të trashë.
Si ta përdorni:
Aplikojeni përzierjen në zonat e trupit tuaj që i konsideroni problematike (kofshët, krahët, të pasmet dhe barkun). Mbulojeni me mbështjellës plastik për 30 minuta. Hiqni plastikën, masazhoni zonën me lëvizje rrethore për 5 minuta dhe shpëlajeni me ujë të ngrohtë./21Media

Back to top button