Rusët “po grabisin” rezervat e grurit

Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Ukrainës pretendoi të premten se trupat ruse po “vjedhnin” rezervat e grurit, ndërsa luftimet e ashpra vazhdojnë në rajonet lindore dhe jugore të vendit.
“Okupatorët rusë po grabisin fshatarët. Kështu, për shembull, mbi 60 tonë grurë së bashku me kamionët e ngarkesave u vodhën nga kooperativa bujqësore në qytetin Kamianka-Dniprovska”, tha Shtabi i Përgjithshëm.
Ivan Fedorov, kryebashkiak i qytetit jugor të Melitopolit, i cili është mbajtur nga trupat ruse për javë të tëra, foli gjithashtu për heqjen e rezervave të grurit, transmeton rtv21.tv.
“Sot ajo ka kaluar në një shkallë industriale”, tha ai. “Dje publikuam një video të një kolone prej 50+ makinash me rimorkio që po nxirrnin drithë nga territoret tona të pushtuara… Dhe sot nuk e dimë se ku e dërguan”, shtoi ai.
Zona përreth Melitopol prodhon kultura të konsiderueshme të drithërave.
Ukraina njihet si “shporta e bukës së Evropës” dhe është një burim kryesor i grurit dhe misrit, veçanërisht për vendet në Lindjen e Mesme dhe Afrikën e Veriut që varen nga importet. Ndërprerja e mundshme me shumicë e të korrave të saj këtë vit mund të jetë një katastrofë, duke i lënë këto vende në mungesë dhe duke rritur çmimet për mallrat e rëndësishme bujqësore./21Media

Back to top button