Rusia do të zhvillojë stërvitje të përbashkëta ushtarake me Kinën dhe Iranin

Kina, Irani dhe Rusia do të fillojnë stërvitjet e përbashkëta ushtarake në Gjirin e Omanit të mërkurën, tha në një deklaratë Ministria e Mbrojtjes e Kinës.

Stërvitjet midis ushtrive dhe marinave të tre vendeve do të zgjasin deri të dielën, thuhet në deklaratë.

Deklarata tha se stërvitjet do të bazohen në stërvitjet e përbashkëta detare midis tre vendeve të mbajtura në 2019 dhe 2022.

Kina ka krijuar një partneritet “pa kufij” me Rusinë gjatë pushtimit të Ukrainës nga Moska, me thellimin e lidhjeve diplomatike dhe ekonomike midis të dyjave. Zyrtarët perëndimorë gjithashtu kanë ngritur më parë shqetësime se Kina mund të konsiderojë t’i japë Rusisë ndihmë vdekjeprurëse ushtarake, një akuzë e mohuar nga Pekini.

Ndërkohë, partneriteti në rritje i mbrojtjes i Moskës me Teheranin është intensifikuar gjatë vitit të kaluar pasi Rusia është bërë gjithnjë e më e dëshpëruar për mbështetjen e jashtme ushtarake për luftën e saj kundër Ukrainës./21Media

Back to top button