Rusia humbi 73 tanke në betejën e lumit në Donbas

1 min read

Ushtria ukrainase ka pretenduar se ka shkatërruar të paktën 73 tanke ruse dhe pajisje të tjera gjatë një beteje në lumin e Donbasit.

Pamjet e lëshuara nga forcat ukrainase duket se tregojnë disa automjete ushtarake të djegura dhe segmente të një ure të zhytur pjesërisht pas përleshjes mbi lumin Siversky Donets në Bilohorivka.

Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar tha se Rusia humbi elementë të rëndësishëm të manovrimit të blinduar, të të paktën një grupi taktik batalioni në sulm.

Një grup taktik batalioni rus përbëhet nga rreth 1000 trupa.

“Kalimi mbi lumenj në një mjedis të kontestuar është një manovër shumë e rrezikshme dhe flet për presionin në të cilin janë komandantët rusë për të bërë përparim në operacionet e tyre në Ukrainën lindore”, tha ministria në përditësimin e saj të Inteligjencës./21Media