Sa kushton të marrësh pjesë në një dasmë në vitin 2022

4 min read

Nuk është sekret që dasmat mund të jenë të shtrenjta. Vetëm mes vendit të ngjarjes dhe ushqimit, çiftet po kërkojnë të shpenzojnë mijëra euro në ditën e tyre të madhe. Të mos harrojmë se duhet të keni parasysh edhe veshjen, aranzhimet me lule dhe muzikën. Dasmat e destinacionit shtojnë kosto jo vetëm për çiftin e lumtur, por edhe për të ftuarit e tyre. Duke folur për këtë, nëse sapo keni marrë një ftesë, mund të pyesni veten se sa kushton të marrësh pjesë në një martesë në 2022, përcjell portali rtv21.tv

Me kaq shumë dasma që janë shtyrë për në 2022 nga 2020 dhe 2021, Credit Karma raporton se më shumë se 2.6 milionë çifte po planifikojnë të thonë “Pranoj” këtë vit. Ndërsa jeni të emocionuar kur shihni BFF-në tuaj të martohet me dashurinë e jetës së tyre, nuk jeni aq të përkushtuar për të shpenzuar një ton para për këtë ngarje. Në fakt, Credit Karma gjithashtu raportoi në një sondazh të fundit se 73% e njerëzve që planifikojnë të marrin pjesë në dasma në 2022 thonë se inflacioni është një rënie e vërtetë dhe do të ndikojë negativisht nëse ata mund të marrin pjesë në dasma të caktuara këtë vit.

Nëse paratë janë të pakta, ndoshta po pyesni se sa duhet të buxhetoni për martesë përpara se të konfrimoni pjesëmarrjen. Duke zbërthyer çdo shpenzim, ju mund të merrni një ide më të mirë se sa kushton për të marrë pjesë në një dasmë dhe të shihni se ku mund të kurseni disa dollarë.

Sa kushtojnë dhuratat e dasmës?

Edhe nëse nuk po planifikoni të merrni pjesë në një martesë, do të dëshironi t’i bëni çiftit të lumtur një dhuratë dasme nëse jeni të ftuar. Nga të gjithë dasmorët e anketuar për Credit Karma, 28% thanë se dhurata e dasmës do të jetë artikulli më i kushtueshëm për ta. Sipas Zolës, të ftuarit pritet të shpenzojnë 50 deri në 100 dollarë për dhuratën e dasmës në varësi të marrëdhënies së tyre me çiftin e lumtur, përcjell portali rtv21.tv

Për një koleg, ju po shikoni në diapazonin më të ulët. Sidoqoftë, një BFF ose kushdo në familjen tuaj të ngushtë do të merrte një dhuratë rreth 100 deri në 150 dollarë. Kjo mund të jetë shumë nëse jeni gjithashtu të ftuar në festën e beqarisë dhe pritet të shpenzoni para për një fustan. Për fat të mirë, ka mënyra për të ulur këto kosto pa qenë i pasjellshëm. Një mënyrë për të kursyer para është të shkoni të gjithë me disa miq për një dhuratë të madhe nga regjistri i tyre. Është më e lehtë të grumbullosh para me miqtë dhe të marrësh diçka të këndshme sesa të marrësh një mori gjërash më të vogla që mikut tënd nuk i duhen aq shumë.

Në anën e kundërt, mund të gjeni gjithashtu një artikull më të lirë në regjistrin e tyre që e dini që mikut tuaj i nevojitet vërtet dhe i përshtatet buxhetit tuaj. Ju gjithashtu mund të shikoni për një dhuratë më sentimentale që nuk kushton aq shumë, por e dini që shoku juaj do ta vlerësojë

Sa kushton veshja e mysafirëve në dasmë?

Veshja në dasmë mund të jetë një gjë stresuese për mysafirët që duan të duken më së miri në ditën e madhe të shoqes së tyre. Opsioni më i mirë është nëse tashmë keni diçka që i përshtatet kodit të veshjes në dollapin tuaj. Megjithatë, mund të mos keni diçka zyrtare për të veshur ose keni vetëm një fustan dhe jeni të ftuar në tre dasma këtë vit. Në vend që të jeni një përsëritës i veshjeve, do t’ju duhet të bëni pazar, përcjell portali rtv21.tv

Mesatarisht, The Knot raportoi në vitin 2020 se të ftuarit shpenzojnë rreth 155 dollarë për veshjet e reja të dasmës . Shuma padyshim ndryshon në varësi të kodit të veshjes dhe nëse jeni duke marrë pjesë në dasmën e një shoku të ngushtë ose thjesht në një dasmë të rastësishme.. Ju gjithashtu mund të provoni të shihni nëse ndonjë mik do t’ju lejojë të huazoni diçka, ose të merrni me qira ndonjë fustan në dyqanet që e lejonë këtë gjë./21Media