Scholz i quan krimet lufte vrasjet e civilëve në Bucha

Autorët e vrasjeve të civilëve në qytetin ukrainas Bucha, afër Kievit, ishin fajtorë për krime lufte dhe duhet të mbahen përgjegjës, ka thënë kancelari gjerman Olaf Scholz.
Që kur trupat ruse u tërhoqën nga Bucha javën e kaluar, zyrtarët ukrainas thonë se qindra civilë janë gjetur të vdekur.
“Kjo është diçka që nuk mund ta harrojmë. Ne nuk mund të anashkalojmë se ky është një krim. Këto janë krime lufte që ne nuk do t’i pranojmë… ata që e bënë këtë duhet të mbajnë përgjegjësi.”, ka deklaruar ai.
Scholz ka thënë se Gjermania do të vazhdojë të furnizojë Ukrainën me armë mbrojtëse.
Nënkryetari i bashkisë së Bucha thotë se më shumë se 360 ​​civilë u vranë, me rreth 260-280 të varrosur në një varr masiv nga banorë të tjerë.
Rusia ka mohuar kryerjen e vrasjeve dhe i ka quajtur akuzat një “falsifikim monstruoz”./21Media

Back to top button