Scholz thotë se Ukraina ka nevojë për një plan Marshall

2 min read

German Chancellor Olaf Scholz arrives for an EU summit in Brussels, Thursday, June 23, 2022. European Union leaders are expected to approve Thursday a proposal to grant Ukraine a EU candidate status, a first step on the long toward membership. The stalled enlargement process to include Western Balkans countries in the bloc is also on their agenda at the summit in Brussels. (AP Photo/Olivier Matthys)

Kancelari gjerman Olaf Scholz njoftoi të mërkurën se dëshiron të diskutojë skicat e një “Plani Marshall për Ukrainën” me krerët e Grupit të Shtatë vendeve në samitin e ardhshëm në Gjermani.

“Ashtu si Evropa u shkatërrua nga lufta, Ukraina ka nevojë për një plan Marshall për rindërtim,” u tha Scholz ligjvënësve në Bundestag, duke shtuar se rindërtimi i Ukrainës do të ishte një “detyrë për brezat”.

Disa kontekste: Plani Marshall, një iniciativë e financuar nga SHBA, e miratuar në vitin 1948, ndihmoi në rindërtimin e Evropës Perëndimore pas Luftës së Dytë Botërore. Scholz shpreson për një front të bashkuar për mbështetjen afatgjatë për Ukrainën kur Gjermania të presë samitin vjetor të G7 në Bavari.

Pas vizitës së tij javën e kaluar në Iripin, një periferi e Kievit ku pati luftime intensive në fillim të luftës në Ukrainë, Scholz tha se kjo i kujtoi atij “fotografitë e qyteteve gjermane pas Luftës së Dytë Botërore”.

Do të nevojiteshin miliarda dollarë për Ukrainën për të financuar rindërtimin gjatë disa viteve, tha ai, duke shtuar se kjo do të ishte e mundur vetëm nëse kombet evropiane, vendet e tjera donatore të mëdha dhe organizatat ndërkombëtare punojnë së bashku.

Scholz ka ftuar presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky për të diskutuar ndihmën financiare për Ukrainën me liderët e G7-ës të hënën me video-lidhje./21Media