Separatistët pro-rusë thonë se Ukraina bombardoi Donetsk

1 min read

Forcat ukrainase bombarduan qytetin e Donetskut në Donbas të martën, tha përfaqësuesi i Republikës së vetëshpallur Popullore të Donetskut (DPR) në Qendrën e Përbashkët për Kontrollin dhe Koordinimin e armëpushimit, sipas agjencisë shtetërore ruse të lajmeve RIA Novosti.

“U qëlluan dhjetë predha të artilerisë së kalibrit 155 mm”, raporton RIA Novosti.

Zyrtarët ukrainas nuk kanë komentuar ende mbi sulmet e supozuara, por videot e postuara në mediat sociale dhe të vendosura nga CNN tregojnë tymin nga qendra Kamaz, në Donetsk, në të njëjtën zonë që sulmet u raportuan nga zyrtari i DPR.

Videot tregojnë gjithashtu shpërthime të vazhdueshme, duke sugjeruar se municionet mund të ishin ruajtur në objekt./21Media