SHBA deklaron zyrtarisht se Rusia ka kryer krime kundër njerëzimit

Qeveria Amerikane ka deklaruar zyrtarisht se Rusia ka kryer krime kundër njerëzimit gjatë luftës së saj në Ukrainë, njoftoi të shtunën në Gjermani zëvendëspresidentja Kamala Harris .
“Shtetet e Bashkuara kanë përcaktuar zyrtarisht se Rusia ka kryer krime kundër njerëzimit,” tha Harris gjatë një fjalimi të profilit të lartë në Konferencën e Sigurisë në Mynih.
“Dhe unë u them të gjithë atyre që kanë kryer këto krime dhe eprorëve të tyre që janë bashkëpunëtorë se do të mbani përgjegjësi.”
Harris shpalosi disa nga ato që mund të përdoreshin si prova të krimeve të supozuara të Rusisë kundër njerëzimit. Ajo përshkroi raste të veçanta që kanë shtuar klipet e lajmeve dhe raportet zyrtare nga Kombet e Bashkuara., raporton CNN përcjell portali rtv21.tv
“Së pari, që nga ditët e fillimit të kësaj lufte të paprovokuar, ne kemi parë forcat ruse të përfshihen në mizori të tmerrshme dhe krime lufte,” tha zëvendëspresidentja
“Forcat ruse kanë ndjekur një sulm të gjerë dhe sistematik kundër një popullsie civile – akte të tmerrshme vrasjesh, torturash, përdhunimesh dhe dëbimi. Vrasje të stilit të ekzekutimit, rrahje dhe goditje elektrike,” shtoi ajo. “Autoritetet ruse kanë deportuar me forcë qindra mijëra njerëz, nga Ukraina në Rusi, duke përfshirë fëmijë.
Ata i kanë ndarë mizorisht fëmijët nga familjet e tyre.”
Fjalimi i Harris përmendi prova të sulmeve pa dallim që synonin qëllimisht civilët, duke përfshirë bombardimin e një materniteti që vrau një nënë shtatzënë dhe një teatri në Mariupol ku u vranë qindra persona. Zëvendëspresidentja foli për imazhet e tmerrshme nga Bucha që tregonin burra dhe gra të qëlluar dhe truat e tyre lënë të kalbeshin në rrugë dhe raportet nga Kombet e Bashkuara të një vajze katër vjeçare që u sulmua seksualisht nga një ushtar rus.
“Barbare dhe çnjerëzore,” tha Harris.
Siç ishte kur qeveria amerikane deklaroi se Rusia kreu krime lufte marsin e kaluar, mbetet ende për t’u parë nëse do të ketë ndonjë përgjegjësi për ata që akuzohen për kryerjen e krimeve të supozuara dhe nëse vetë presidenti rus Vladimir Putin do të detyrohet të mbajë ndonjë përgjegjësi.
Megjithatë, Harris u zotua se SHBA-ja “do të vazhdojë të mbështesë procesin gjyqësor”.
Presidenti Joe Biden dhe Sekretari i Shtetit Antony Blinken kanë thënë se ishte mendimi i tyre personal se krimet e luftës kanë ndodhur dhe Biden ka shkuar aq larg sa thotë se mizoritë në duart e trupave të Moskës kualifikohen si “gjenocid”.
Vendimi për të shpallur gjetjet zyrtare vjen disa ditë para përvjetorit të pushtimit rus të Ukrainës. Harris është në Gjermani si pjesë e përpjekjeve intensive të administratës Biden për të treguar përkushtimin ndaj sovranitetit të Ukrainës dhe unitetit midis aleatëve perëndimorë, të cilët kanë ofruar miliarda ndihmë, fonde dhe armë për të luftuar agresionin e Rusisë. Presidenti Biden është planifikuar të vizitojë Poloninë të hënën./21Media

Back to top button