SHBA dërgon 300 milionë dollarë ndihmë ushtarake për Ukrainën

SHBA thotë se do të sigurojë 300 milionë dollarë shtesë (229 milionë dollarë) ndihmë për sigurinë për Ukrainën.

Paketa më e fundit përfshin sisteme raketash të drejtuara me lazer, dronë taktikë, Humvee, syze për natën, mitralozë dhe furnizime mjekësore.

Kjo do të thotë që SHBA-ja tani ka dhuruar 1.6 miliardë dollarë për Kievin që nga fillimi i luftës.

Në një deklaratë, Departamenti i Mbrojtjes tha se financimi i ri përfaqëson fillimin e një procesi kontraktimi për të ofruar aftësi të reja për Forcat e Armatosura të Ukrainës.

Gjithashtu të premten, Departamenti i Tregtisë vendosi sanksione ndaj 120 njësive në sektorët e mbrojtjes, hapësirës ajrore dhe detare ruse dhe bjelloruse./21Media

Back to top button