SHBA kërcënon me sanksione Putinin nëse Rusia pushton Ukrainën

3 min read

Presidenti amerikan, Joe Biden thotë se do të konsideronte sanksione personale ndaj Vladimir Putin nëse Rusia pushton Ukrainën.

Biden tha se do të kishte “pasoja të mëdha” për botën nëse Rusia bën një lëvizje ndaj kombit, i cili ndodhet në kufirin e saj jugperëndimor.

Komentet e tij erdhën pasi udhëheqës të tjerë perëndimorë përsëritën paralajmërimet se Rusia do të paguante një çmim të rëndë për pushtimin.

Rusia ka akuzuar SHBA-në dhe të tjerët për “përshkallëzimin e tensioneve” mbi këtë çështje dhe mohon planifikimin për të hyrë në Ukrainë.

Megjithatë, Moska ka vendosur rreth 100,000 ushtarë pranë kufirit, transmeton rtv21.tv.

Kremlini ka thënë se e sheh aleancën ushtarake perëndimore NATO-n si një kërcënim sigurie dhe po kërkon garanci ligjore që nuk do të shtojë anëtarë të rinj më në lindje, duke përfshirë Ukrainën fqinje. Por SHBA ka thënë se çështja në lojë është agresioni rus, jo zgjerimi i NATO-s.

Frika e pushtimit ka bërë që ambasadat perëndimore në Kiev të tërheqin një pjesë të personelit.

Diplomatët nga Rusia, Ukraina, Gjermania dhe Franca do të mblidhen në Paris të mërkurën për bisedime rreth tensioneve të vazhdueshme.

Duke marrë pyetje nga gazetarët të martën, Biden u përgjigj “po” kur u pyet nëse ai mund ta shihte veten duke vendosur sanksione ndaj presidentit rus personalisht në rast të një pushtimi.

Një lëvizje e tillë përtej kufirit të Ukrainës do të nënkuptonte “pasoja të mëdha në mbarë botën” dhe mund të përbënte “pushtimin më të madh që nga Lufta e Dytë Botërore”, tha ai.

Fuqitë perëndimore ranë dakord për sanksione “të pashembullta” kundër Rusisë nëse ajo do të pushtonte gjatë bisedimeve të krizës në fillim të kësaj jave.

Të martën, kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar Boris Johnson ngriti çështjen e ndalimit të Rusisë nga sistemi i pagesave ndërkombëtare Swift, një veprim që zyrtarët e lartë rusë thanë se do të thoshte se Evropa nuk do të ishte në gjendje të paguante dhe të merrte produktet ruse.

Rusia iu përgjigj me zemërim komenteve të Biden. Dmitry Peskov, zëdhënës i Putinit, tha se sanksione të tilla nuk do të ishin “të dhimbshme” për presidentin, por do të ishin “politikisht shkatërruese”.

Ai shtoi se zyrtarëve të lartë të qeverisë ruse iu ndalua të kishin ndonjë pasuri ose llogari jashtë vendit dhe se paga e Putinit shkonte në bankën Rossiya.

Më vete, administrata e Biden tha se po punonte me furnizuesit e naftës dhe gazit në mbarë botën për të rritur dërgesat në Evropë në rast se Rusia ndërpret furnizimet, raporton New York Times.

Rusia aktualisht siguron rreth një të tretën e naftës bruto dhe gazit të importuar nga Bashkimi Evropian./21Media