SHBA kryen goditje ajrore në Siri

1 min read

Notice: Trying to get property 'post_excerpt' of non-object in /home/rtv21new/public_html/wp-content/themes/newsphere-pro/inc/hooks/hook-single-header.php on line 65

 

Ushtria amerikane goditi të enjten një vend në Siri të përdorur nga dy grupe milicie të mbështetur nga Irani.

Sulmet, të cilat shënojnë veprimin e parë të njohur të ushtrisë amerikane nën Presidentin Joe Biden, tërhoqën me shpejtësi kritika nga një ligjvënës Demokrat, përcjell portal rtv21.tv

Zëdhënësi i Pentagonit John Kirby tha se sulmet u zhvilluan “nën drejtimin e Presidentit Biden” dhe ishin të autorizuar jo vetëm për t’iu përgjigjur sulmeve të fundit kundër forcave amerikane dhe të koalicionit, por edhe për t’u marrë me “kërcënimet e vazhdueshme ndaj këtij personeli”.

“Në mënyrë të veçantë, sulmet shkatërruan shumë objekte të vendosura në një pikë të kontrollit kufitar të përdorur nga një numër i grupeve militante të mbështetur nga Irani, duke përfshirë Kata’ib Hezbollahun dhe Kata’ib Sayyid al Shuhada,” tha Kirby. “Operacioni dërgon një mesazh të paqartë; Presidenti Biden do të veprojë për të mbrojtur personelin e koalicionit amerikan.

Vendi që SHBA goditi të enjten besohet se përdoret si pjesë e një operacioni kontrabandë armësh nga milicët, sipas një zyrtari amerikan./21Media