SHBA pranon se vrau civilë gabimisht në Kabul

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë pranuar se një sulm me dron në Kabul disa ditë para tërheqjes së tyre ushtarake vrau 10 njerëz të pafajshëm.
Një hetim i Komandës Qendrore të SHBA-së zbuloi se një punonjës dhe nëntë anëtarë të familjes së tij, përfshirë shtatë fëmijë, vdiqën në sulmin e 29 gushtit. Fëmija më i vogël, Sumaya, ishte vetëm dy vjeç, transmeton rtv21.tv.
Sulmi vdekjeprurës ndodhi disa ditë pas një sulmi terrorist në aeroportin e Kabulit, në mes të një përpjekjeje të tërbuar të evakuimit pas kthimit të papritur të talebanëve në pushtet. Ishte një nga aktet përfundimtare të ushtrisë amerikane në Afganistan, para përfundimit të operacionit të tij 20-vjeçar.
Inteligjenca amerikane kishte gjurmuar makinën e punonjësit për tetë orë, duke besuar se ishte e lidhur me militantët e IS -K – një degë lokale e grupit të Shtetit Islamik (IS), tha gjenerali i Komandës Qendrore të SHBA Kenneth McKenzie.
Hetimi zbuloi se makina e burrit ishte parë në një kompleks të lidhur me IS-K, dhe lëvizjet e tij ishin të përafruara me inteligjencën tjetër në lidhje me planet e grupit terrorist për një sulm në aeroportin e Kabulit.
Në një moment, një dron pa burra që ngarkonin që dukej si eksploziv në bagazhin e makinës, por këto dolën të ishin rezervuar me ujë.
Gjenerali McKenzie e përshkroi sulmin si një “gabim tragjik” dhe shtoi se talebanët nuk ishin përfshirë në inteligjencën që çoi në sulm.
Një nga të vrarët, Ahmad Naser, kishte qenë përkthyes me forcat amerikane. Viktima të tjera kishin punuar më parë për organizatat ndërkombëtare dhe kishin viza që u lejonin atyre hyrjen në SHBA.
Kur SHBA filloi të tërhiqte trupat e saj nga Afganistani, talebanët arritën të merrnin kontrollin e vendit brenda rreth dy javësh në një ofensivë të shpejtë. Ushtari i fundit amerikan u largua nga Afganistani më 31 gusht – afati që Presidenti, Joe Biden kishte vendosur për tërheqjen nga SHBA.
Më shumë se 124 mijë të huaj dhe afganë u dëbuan nga vendi paraprakisht. Por disa njerëz nuk ishin në gjendje të dilnin në kohë, dhe përpjekjet për evakuim janë duke vazhduar./21Media

Back to top button