​Shefi i CIA-s: Ukraina do ta humbë luftën nëse nuk pranon ndihma ushtarake

William Burns, shefi i shërbimit inteligjent amerikan CIA, ka parashikuar humbjen e lufës së Ukrainës deri në fund të këtij viti. Në një fjalim në Catpitol Hill, kreu i inteligjencës amerikane foli në mënyrë të prerë për dështim të forcave ukrainase, nëse SHBA nuk vendos për dërgimin e ndihmave ushtarake.

“Ka një rrëzim real që Ukraina mund të humbasë në fushën e betejës brenda vitit 2024, nëse ne nuk dërgojmë ndihma domethënëse ushtarake. Kjo do të vendosë Putin në një pozicion që të diktojë se cilat do jenë kushtet e marrëveshjes”, deklaroi drejtori i CIA-s.

Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë donatorët kryesorë të armatimeve dhe municioneve për Ushtrinë e Ukrainës që nga nisja e luftës 2 vite më parë. Afrimi i zgjedhjeve presidenciale dhe qëndrimet e Donald Trump kundër mbështetjes së Ukrainës kanë frenuar disa paketa ndihme nga ana e demokratëve në kongres dhe Senat.

Por shumica e ekspertëve amerikanë mendojnë se heqja e ndihmave për Ukrainën në këtë moment do të dëmtojë interesat amerikane në arenën ndërkombëtare dhe do të fuqizojë Vladimir Putin.

“Me ndihmën ushtarake, ushtria e Ukrainës do të mund të ruajë pozicionet e saj përgjatë gjithë vitit 2024 dhe do të shkatërroj besimin e Vladimit Putin, i cili mendon se koha po punon në favor të lëvizjeve të tij ushtarake”, tha shefi i CIA-s.

Që nga nisja e luftës, rreth 55 vendet perëndimore kanë dërguar 300 miliardë ndihma për Ukrainë, nga këto 110 miliardë kanë qenë ndihma direkte ushtarake./kp

Back to top button