Shkatërroht teatri i Mariupolit ‘për të fshehur krimet ruse’

Autoritetet ruse kanë filluar të shkatërrojnë teatrin në Mariupol, sipas një ndihmësi të kryebashkiakut ukrainas të mërguar të qytetit.
Petro Andryushchenko akuzoi autoritetet okupuese se po kërkonin të mbulonin vrasjen e qindra civilëve kur ndërtesa u bombardua nga avionët luftarakë rusë në mars.
Videoja tregoi një buldozer duke rrëzuar disa nga pjesa e pasme e ndërtesës.
Andryushchenko tha se rusët po planifikonin të linin pjesën e përparme të teatrit të paprekur dhe të shkatërronin pjesën tjetër të strukturës, për të ndërtuar një teatër të ri “mbi kockat e njerëzve të Mariupolit”.
Përpara se Rusia të pushtonte Ukrainën shkurtin e kaluar dhe të rrethonte Mariupolin, teatri ishte një pikë qendrore e jetës së qytetit.
Më parë, rreth ndërtesës u vendosën ekrane për ta mbrojtur atë nga pamja e publikut./21Media

Back to top button