Ekipet e shpëtimit në Bejrut po gërmojnë më thellë në rrënoja, ku shenjat e jetës u zbuluan 30 ditë pasi një shpërthim masiv shkatërroi pjesën më të madhe të zonës bregdetare në qendër të qytetit.

George Abu Musa, kreu i operacioneve në Mbrojtjen Civile Libaneze, i tha CNN të premten se operacioni ishte “më pak se gjysmë metri” larg vendndodhjes së një të mbijetuari të mundshëm.

Ekipet e kërkimit u sulën drejt zonës Mar Mikhael, një lagje afër epiqendrës së shpërthimit të muajit të kaluar, të enjten pasi ekipet e shpëtimit zbuluan lëvizjen thellë brenda mbeturinave.

Të premten në mëngjes me kohën lokale, imazhi termik tregoi nxehtësinë e trupit në rrënoja, ndërsa ekipet e shpëtimit zbuluan gjithashtu tetë frymëmarrje në minutë mes mbeturinave, tha për CNN bashkëthemeluesi i Eddy Bitar i Live Love Beirut, një OJQ që ndihmon në përpjekjet e shpëtimit, përcjell portali rtv21.tv

Dje ekipet dëgjuan 18 frymëmarrje në minutë.

Shpëtuesit kërkuan nga një turmë prej rreth 200 vëzhguesish që të heshtnin në mënyrë që pajisjet e tyre të mund të zbulonin më mirë çdo frymëmarrje ose rrahje zemre të një të mbijetuari të mundshëm. Anëtarët e turmës fikën telefonët ndërsa prisnin lajme.

Punëtorët e shpëtimit pastrojnë rrënojat nga një ndërtesë e shkatërruar me synimin për të gjetur një të mbijetuar të mundshëm pas shpërthimit të Beirut më 4 gusht 2020.

Kërkimi u ndikua nga një qen shpëtimi që kaloi ndërtesën e shkatërruar me një ekip kilian të shpëtimit të enjten dhe tregoi shenja jete, tha Eddy Bitar, një punonjës i organizatës joqeveritare lokale.

Imazhe termike më vonë treguan dy trupa – një trup i vogël i mbështjellë pranë një trupi më të madh. Një pajisje dëgjimi regjistroi gjithashtu një cikël të frymëmarrjes prej 18 në minutë, tha Bitar.

“Ka një shans të vogël që personi është ende gjallë,” tha Bitar.

Ekipet e shpëtimit janë duke gërmuar tunele nëpër mbeturina të trasha betoni për të arritur në vendin e të mbijetuarit të mundshëm. Francisco Lermanda, një punëtor me OJQ-në kiliane të kërkimit dhe shpëtimit Topos Kili, ishte i kujdesshëm në lidhje me mundësinë e gjetjes së dikujt të gjallë pas kaq shumë ditësh poshtë rrënojave. Por ai nuk e përjashtoi atë.

Një person mbijetoi 28 ditë nën rrënoja në Haiti, shtoi ai./21Media