Shqetësimi global për shpërthimin e koronavirusit, BE njofton sot masa të reja

Sot pritet të merren vendimet e BE-së për një qasje të përbashkët për të trajtuar shpërthimin e koronavirusit në Kinë. Vendimet mund të përfshijnë maska ​​​​dhe teste të detyrueshme përpara se pasagjerët të largohen nga vendi, ranë dakord dje zyrtarët shëndetësorë të BE.
Shumica dërrmuese e vendeve mbështesin ekzaminimin para nisjes. Masa të tilla do të ishin në kontrast me rekomandimet e Qendrës Evropiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve (ECDC), e cila tha se rregullat e shqyrtimit dhe kufizimet e udhëtimit nuk justifikohen nga të dhënat e deritanishme.
Cilat vende kanë vendosur masa?
Disa vende evropiane, përfshirë Italinë, Spanjën dhe Francën, kanë vendosur testime të detyrueshme për fluturimet nga Kina. Nga ana tjetër, Belgjika vendosi të vazhdojë me analizën nga avionët e ardhur nga Kina, për të zbuluar ndonjë variant të ri të virusit.
Si masë paraprake, SHBA dhe disa vende të tjera – përfshirë Italinë, Japoninë dhe Izraelin – kanë njoftuar se do të kërkojnë që udhëtarët nga Kina të testohen për virusin. Koreja e Jugut mori një vendim përkatës të premten, i cili do të qëndrojë në fuqi deri në shkurt 2023.
Franca dhe Britania kanë njoftuar se do të kërkojnë që udhëtarët nga Kina të tregojnë një test negativ 48-orësh përpara nisjes. Masa do të zbatohet nga 5 janari në Britani, ndërsa nga ditët e para të janarit në Francë. Spanja kërkon një “test negativ” ose “çertifikatë të vaksinimit të plotë”.
Gjermania ka propozuar ngritjen e një “observatori” të varianteve të Covid në aeroporte, pa imponuar teste për udhëtarët. Zvicra ka treguar se nuk planifikon të rrisë kontrollin e pasagjerëve nga Kina. Masat paraprake të marra nga shumë vende janë të kuptueshme për shkak të mungesës së informacionit nga Pekini, tha shefi i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus.
Kina kërcënon vendet që vendosin masa ndaj udhëtarëve të saj
“Ne besojmë se kufizimet e disa vendeve për hyrjen e udhëtarëve nga Kina nuk kanë bazë shkencore dhe disa masa të tepruara janë të papranueshme”, tha zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme Mao Ning në një konferencë të rregullt për shtyp të martën.
“Ne kundërshtojmë fuqimisht përpjekjet për të manipuluar masat e parandalimit dhe kontrollit të COVID-19 për të arritur përshtatshmërinë politike dhe Kina do të marrë masat përkatëse bazuar në parimin e reciprocitetit në situata të ndryshme”, tha Ning.

Back to top button