Si ta nisni mirë ditën, 6 sugjerime të dobishme

Rutina e mëngjesit është e rëndësishme, sepse ndihmon për të nisur ditën me këmbën e djathtë. Largimi i qetë përpara se të zhytesh në punë dhe angazhime të përditshme është çelësi për fillimin e një dite të bukur.
Nëse duam të shmangim fillimin e ditës në mënyrë kaotike dhe të nxituar, këtu janë 6 këshilla për të organizuar rutinën që i përshtatet më mirë nevojave tona.
Zgjidhni orën më të përshtatshme me zile
Vendosni orën e ziles me kolonën zanore që ju pëlqen më shumë për t’u zgjuar me një buzëqeshje
Zgjohuni në kohë duke ndjekur orën tuaj të brendshme
Përgatituni me qetësi dhe qetësi për të ushqyer në mëngjes pa stres dhe pa sforcim. Meqenëse është ora jonë e brendshme ajo që përcakton ciklin tonë gjumë-zgjim dhe ne nuk jemi shumë herët që zgjohemi, duhet të pushojmë mjaftueshëm, përndryshe ndihemi të turbullt dhe të pakënaqur.
Bëni aktivitet fizik
Bërja e pak ushtrimeve në mëngjes herët (gjimnastikë ose vrapim ) jep mirëqenie dhe ju bën të ndiheni mirë gjatë gjithë ditës
Mos punoni sapo zgjoheni
Mos e kontrolloni telefonin ose kompjuterin tuaj në mëngjes, sepse mund të ndërpresë tranzicionin gjumë-zgjim dhe rifillimin e vëmendjes së plotë, gjë që mund të dëmtojë krijimtarinë tuaj.
Kërkoni dritë natyrale
Drita e diellit është një sinjal i rëndësishëm që trupi ynë e përdor për të ditur se kur është koha për të fjetur ose për t’u zgjuar. Përpjekja për të hapur një dritare ose për të dalë në dritën e mëngjesit menjëherë pas zgjimit ndihmon në rimbushjen e ditës.
Pini një gotë ujë
Nëse e bëni atë në mëngjes përpara se të hani mëngjesin, bazuar në qumësht ose kafe dhe një pjesë biskota ose një fetë bukë dhe reçel, ju ndihmon të ndiheni më zgjuar dhe energjikë.

Back to top button